Gdzie i kiedy?
Od: czwartek, 19 stycznia 2023, 19:00
Do: niedziela, 26 marca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Fotografia Chrisa Niedenthala to zapis wydarzeń historii współczesnej – obrazy rzeczywistości i prawdy, dokument codzienności.

 

Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL.

– Fotografuję Polskę i polską historię współczesną już od 50 lat. Jestem Polakiem urodzonym w Anglii i obserwowałem Polskę właściwie okiem młodego Anglika. Moje dwa kraje różniły się we wszystkim – i stąd to moje zainteresowanie – mówi o swojej pracy Chris Niedenthal. „Przez te 50 lat Polska zmieniła się w imponujący sposób, a ja z czasem stałem się nieco starszym, polskim już Polakiem. Na wystawie tej znajdą się moje fotografie i z życia codziennego, i politycznego. Nigdy jeszcze nie odłożyłem aparatu – dodaje.

Chris Niedenthal był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Do historii przeszła jego fotografia „Czas Apokalipsy", wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie.

Za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”, otrzymał w 1986 roku nagrodę World Press Photo.

Na wernisaż Chrisa Niedenthala „PRL - RP” zapraszamy 19 stycznia o godzinie 19:00 do Galerii Poziom 4. w Filharmonii w Szczecinie. Bezpłatne zaproszenia w limitowanej liczbie będą dostępne w kasie biletowej od dnia 13 stycznia 2023 r.

Sama wystawa będzie dostępna do 26 marca 2023 r. w dniach otwarcia Galerii Poziom 4.