Gdzie i kiedy?
czwartek, 20 czerwca 2024, 17:30
Za ile?
20 zł
Wiersze Elizabeth Bishop, Ewy Lipskiej, Roberta Frosta, Philipa Larkina, Georga Herberta i Seamusa Heaneya czyta Michał Zabłocki.

Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser, producent spektakli i widowisk muzycznych, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Syn aktorki Aliny Janowskiej oraz sportowca i architekta Wojciecha Zabłockiego. Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszeń Pisarzy Polskich. Zadebiutował w 1982 roku publikacją trzech wierszy w czasopiśmie „Radar”. Wydał kilkanaście tomików wierszy, od 2002 roku związany z akcją poetycką „Wiersze na murach” przy ul. Brackiej w Krakowie. Od 2010 roku prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem Programu Rewolucji Poetyckiej „Multipoezja” oraz międzynarodowego serwisu internetowego według własnego pomysłu emultipoetry.eu

Od 1987 roku współpracował z kabaretem „Piwnica pod Baranami”, m.in. z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Jackiem Wójcickim. Autor tekstów piosenek z repertuaru m.in. Grzegorza Turnaua (Cichosza, Bracka, Między ciszą a ciszą, Naprawdę nie dzieje się nic). Laureat plebiscytu Muzycznej Jedynki w kategorii najlepszy talent roku 1993 za piosenki Cichosza Grzegorza Turnaua i Zaklinanie Czarownic Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu Anny Szałapak. Wspólnie z Agnieszką Chrzanowską laureat brązowego Wawrzynu Olimpijskiego za koncert i album Ogień olimpijski. Uhonorowany w marcu 2018 roku Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tom wierszy Janowska. W maju 2024 wystąpił w programie „Zabłocki osobiście” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.