Gdzie i kiedy?
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4
piątek, 10 kwietnia 2015, 17:00
Za ile?
wstęp wolny na inaugurację / 10 - 15 zł na warsztaty
Szczecin Zine Fest 2015 to druga edycja międzynarodowego festiwalu zinów organizowanego w ramach programu TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM. Festiwalowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia, performansy, warsztaty, interaktywne instalacje, stacje „zrób to sam” oraz filmy. W tym roku Szczecin Zine Fest kładzie nacisk na edukację. Odpowiemy uczestnikom na szereg pytań: co to jest zin?, gdzie zaczęła się jego historia?, jakiego typu ziny są obecnie w obiegu?, skąd pochodzą ziny? W weekend festiwalowy dołączą do nas goście specjalni z Polski i zagranicy.

Zachęcamy wszystkich twórców i entuzjastów zinów oraz szerszą publiczność do spotkania się, wspólnego tworzenia, wystawiania prac i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

PROGRAM:

INAUGURACJA: PIĄTEK, 10 KWIETNIA 2015

Otwarcie Szczecin Zine Fest: godz. 19:00

Koncert zespołu Thelonious: 20:00-22:00

Thelonious - Algorytmy i duch surowych danych. Transmisja pamięciowa. Kosmos w rytmie rezonansu i języka. Terapia hakingowana. Wielokanałowa diaspora. Puls jako mantra.

DZIEŃ PIERWSZY: SOBOTA, 11 KWIETNIA 2015

Otwarcie: 11:00

Warsztaty dla dzieci Aktywna Książka: 12:00–13:00
Wstęp wolny
Zgłoszenia i zapytania: aktywnaksiazkaszczecin@sportikultura.org

Czym jest zin? Jak zamienić swoje pomysły w małą książeczkę albo w dużą gazetę? Dzieci będą tworzyć ziny z pomocą własnych słów i rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek. Naszym celem jest pomóc wyzwolić ich naturalną kreatywność i opowiedzieć ich indywidualne historie. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Z pomocą gier i zabaw dzieci będą mogły na miejscu tworzyć nowe baśnie, legendy i historie całkiem zwyczajne. Podczas warsztatu postaramy się nie być wszechwiedzącymi ekspertami, ale parterami dla dzieci. Wierzymy, że ich wyobraźnia i kreatywność nie zna granic, a myślenie pozbawione jest ograniczeń. Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, jak stworzyć własnego zina, poznamy różne rodzaje bindowania, twórcze metody opowiadania czy odkrywania historii, wykorzystywania ksero w tworzeniu zinów oraz podejmiemy próbę zredagowania własnego magazynu, gazetki lub czasopisma.

Warsztaty dla dorosłych Głos Kreatywności: 17:00–18:00
Wstęp: 10 zł
Zgłoszenia i zapytania: 885 065 003 lub karolina.zawislak@trafo.org

Zawsze chciałeś mieć swoją własną gazetę, magazyn? Podczas warsztatu Głos Kreatywności będziemy tworzyć ziny. Pomożemy Ci wyzwolić swoją kreatywność i opowiedzieć osobistą historię w formie zina. Nie rysujesz i nie uważasz, że jesteś kreatywny? To nie problem - za pomocą kolażu, ksero i pieczątek oraz słów i rysunków znajdziemy najlepszą formę wyrazu dla Twojej opowieści. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Czeka na Ciebie kilka propozycji “krok po kroku”, które poprowadzą cię od “niczego” do twojego zina. Wierzymy, że Twoja wyobraźnia i kreatywność nie zna granic! Zapraszamy do udziału także dwu- lub trzyosobowe grupy (całe redakcje). Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, jak stworzyć własnego zina, poznamy różne rodzaje bindowania, twórcze metody opowiadania czy odkrywania historii, wykorzystywania ksero w tworzeniu zinów oraz podejmiemy próbę zredagowania własnego magazynu, gazetki lub czasopisma.

Zamknięcie: 19:00

DZIEŃ DRUGI, SOBOTA, 12 KWIETNIA 2015

Otwarcie: 11:00

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-13 lat: 12:00-13:00
Wstęp: 15 zł
Zgłoszenia i zapytania: 885 065 003 lub karolina.zawislak@trafo.org

Czym jest zin? Jak zamienić swoje pomysły w małą książeczkę albo w dużą gazetę? Dzieci będą tworzyć ziny z pomocą własnych słów i rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek. Naszym celem jest pomóc wyzwolić ich naturalną kreatywność i opowiedzieć ich indywidualne historie. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Z pomocą gier i zabaw dzieci będą mogły na miejscu tworzyć nowe baśnie, legendy i historie całkiem zwyczajne. Podczas warsztatu postaramy się nie być wszechwiedzącymi ekspertami ale parterami dla dzieci. Wierzymy, że ich wyobraźnia i kreatywność nie zna granic a myślenie pozbawione jest ograniczeń. Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, jak stworzyć własnego zina, poznamy różne rodzaje bindowania, twórcze metody opowiadania czy odkrywania historii, wykorzystywania ksero w tworzeniu zinów oraz podejmiemy próbę zredagowania własnego magazynu, gazetki lub czasopisma.

Warsztaty rodzinne: 17:00–18:00
Wstęp: 15 zł / rodzina
Zgłoszenia i zapytania: 885 065 003 lub karolina.zawislak@trafo.org

Do udziału w tym warsztacie zapraszamy szczególnie rodziny. Nie ma nic wspanialszego dla dziecka niż działanie w jednej drużynie z własnym rodzicem. Dlatego w trakcie warsztatu spróbujemy stworzyć prężnie działające rodzinne redakcje zinów. Z pomocą własnych zdjęć, słów, rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek będziecie mieli szansę stworzyć gazetkę o ulubionym kolorze, owocu, itp. Być może będzie to opowieść z wakacji lub inna baśń czy legenda, w której wcielicie się w role głównych bohaterów. Naszym celem jest pomóc odnaleźć naturalną kreatywność i opowiedzieć indywidualne historie w ciekawy wizualnie sposób. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub z pomocą gier i zabaw zacząć wymyślać i tworzyć na miejscu. Czeka na was kilka propozycji “krok po kroku”, które pomogą Wam z “niczego” stworzyć rodzinnego zina. Wierzymy, że Wasza wyobraźnia i kreatywność nie zna granic! Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, jak stworzyć własnego zina, poznamy różne rodzaje bindowania, twórcze metody opowiadania czy odkrywania historii, wykorzystywania ksero w tworzeniu zinów oraz podejmiemy próbę zredagowania własnego magazynu, gazetki lub czasopisma.

Wykład Jędrzeja Wijasa: 19:00

Ekstremalny, podziemny metal to przede wszystkim muzyka. Słowo, wykrzyczane, „growlowane” ze sceny czy też pisane, drukowane i rozpowszechniane na koncertach, podporządkowane jest temu, co najistotniejsze - intensywności brzmienia. Treść i estetyka metalowych zinów, podobnie jak muzyka, nie jest przestrzenią zbyt daleko sięgających eksperymentów gatunkowych. Metalowe podziemie w sferze gustu pozostaje konserwatywne i ortodoksyjne, podobnie jest z zinami. Grafiki korespondują z poetyką okładek płyt, a słowo służy głównie wywiadom z kapelami i recenzjom. Artykuły czy twórczość literacka to prawdziwa rzadkość, co nie oznacza, że nie ma o czym mówić. To, co skryte w cieniu, zawsze karmi się mroczną tajemnicą. Metalowe ziny wiernie towarzyszyły najważniejszym zdarzeniom w metalowym podziemiu i potrafią fascynująco opowiedzieć niejedną mrożącą krew w żyłach historię.

TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM to przestrzeń eksperymentalna w Trafostacji Sztuki w Szczecinie dedykowana młodym artystom z Polski i zagranicy. Podstawowym celem jest produkcja nowych dzieł sztuki i wspierane prezentacji rozmaitych dziedzin sztuki takich jak dźwięk, video art, performance, instalacja, rzeźba, fotografia i literatura.

Zarys programu: W odstępach cyklicznych kolejni artyści są zapraszani do wykorzystania przestrzeni TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM (270x 640 cm). Wernisaż towarzyszący otwarciu każdej z wystaw umożliwia publiczności bezpośredni kontakt z artystą oraz pozwala twórcy zakomunikować ideę swojego dzieła.

foto: Marta Miszuk / materiały prasowe