Gdzie i kiedy?
Winyle.fm
ul. Jagiellońska 86
środa, 24 maja 2023, 20:00
Za ile?
39 zł przedsprzedaż, 49 zł w dniu koncertu
Myślą przewodnią Śledzia jest próba zwrócenia uwagi na muzyczne zjawiska spoza głównego nurtu, zespoły młode wiekiem lub duchem, które w niezwykły sposób ubarwiają polską scenę muzyki improwizowanej.

||ALA|MEDA|| (inna wersja nazwy to Alameda 5) to kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka, Mikołaja Zielińskiego, Łukasza Jędrzejczaka, Jacka Buhla i Rafała Iwańskiego. Zespół stanowi efekt poszukiwań muzycznych skupionych wokół transu, tanecznej elektroniki i bardziej ekstremalnych i nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej.

Ich zwieńczeniem był debiutancki album „Duch tornada”, który zebrał wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy Noise Magazine został okrzyknięty drugim najlepszym polskim albumem lat 2001-2016.

Od tego czasu muzyka grupy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i post-minimalizmem, czego efektem jest wydany na początku 2019 roku przez Instant Classic drugi album kwintetu zatytułowany „Eurodrome”. Album znalazł się na 11 miejscu listy najlepszych albumów z całego świata, według prestiżowego magazynu The Quietus.

W 2020 ukazała się reedycja albumu pod tytułem „Eurodrome+”, zawierająca kilka remiksów autorstwa zaproszonych artystów. Alameda 5 zagrała dziesiątki koncertów, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.

 

ALAMEDA 5 występuje w składzie:

Jacek Buhl – perkusja, perkusjonalia

Rafał Iwański – kongi, darabukki, djembe, perkusjonalia

Łukasz Jędrzejczak – elektronika

Piotr Michalski – gitara basowa

Jakub Ziołek – gitara, elektronika

 

Bilety dostępne na: https://bilety.fm/pl/muzyka/8508-sledz-mlody-jazz-2-0-ala-meda-winylefm-szczecin.html