Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 54 (ProMedia)
al. Wojska Polskiego 2 / Szczecin
piątek, 26 października 2018, 17:00
Za ile?
darmowe
26 października 2018 (piątek) zapraszamy na spotkanie poświęcone projektowi DRZEWKA PAMIĘCI. Wydarzenie będzie miało miejsce w wigilię zasadzenia kolejnych drzewek w ramach tej akcji. O szczegółach opowiedzą zaproszeni goście, wśród których będą pomysłodawca akcji, Andrzej Łazowski oraz Cecylia Judek. Moderatorem rozmowy będzie Eryk Krasucki. Wstęp wolny.

"Miasto podobnie jak i człowiek bez pamięci jest tylko pustą wydmuszką, bańką mydlaną na wietrze. Człowiek bez przeszłości to i wielokrotnie człowiek bez przyszłości."

Szczecin po przejęciu przez Polaków stał się miastem wędrowców, którzy przybywali tu z różnych stron Rzeczypospolitej, z emigracji, ze strzaskanej wojną Europy. W pierwszych latach powojennych wszyscy byli tu tułaczami w poszukiwaniu swego miejsca. Dziś mieszka w Szczecinie już piąte pokolenie Polaków, a dla wielu z nich jest to miasto rodzinne. Ale byli i wciąż są wśród szczecinian tacy, dla których strony rodzinne są gdzie indziej, daleko od miasta, w którym spędzili życie, któremu poświęcili swe siły, talent i zapał i w którym na zawsze pozostawili cząstkę siebie.

DRZEWKA PAMIĘCI, projekt stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, ma na celu uchronienie w świadomości społecznej pamięci o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina – artystach, naukowcach, duchownych i społecznikach, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami. W polskiej kulturze, może silniej niż w innych kulturach europejskich, pamięć związana jest z grobami. Pielęgnowanie mogił jest zarówno w życiu prywatnym jak i zbiorowym pierwszym i najtrwalszym przejawem pamięci o zmarłej osobie. DRZEWKA PAMIĘCI są więc symbolicznymi grobami i dlatego sadzone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie drzewa, mające pełnić rolę tego umownego nagrobka, to dęby, odwieczne symbole nieśmiertelności.

Upamiętnienie zmarłego poprzez szlachetne i długowieczne drzewo, a nie pomnik czy płytę, harmonizuje z charakterem szczecińskiego cmentarza, który jest ogromnym ogrodem, a sadzenie dębów o różnych odmianach wzbogaca jego cenną i różnorodną szatę rośliną.

Dziś w różnych miejscach szczecińskiego cmentarza-ogrodu jest już 31 drzewek pamięci. W tym roku posadzimy kolejne DRZEWKA PAMIĘCI, w zamkniętych już dziś życiorysów tworzy syntetyczny skrót dziejów Polski – od kresowych dworów i budowę Gdyni, przez wojnę i okupację z dramatem września 1939, tragedię żydowskich gett, bestialstwo hitlerowskich obozów zagłady, hekatombę powstania warszawskiego, przez wysiłek odbudowy, meandry emigracji, gorzkie poczucie braku wolności i upór codziennego działania, po nadzieję, jaką dał nam Jan Paweł II, i eksplozję „Solidarności”. Dlatego też w 2020 roku posadzimy Drzewko Pamięci dla Honorowego Obywatela m. Szczecina dla Jana Pawła II z okazji 100-lecia Jego urodzin. Wówczas też zaplanowane jest otwarcie skweru Zadumy na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Każdy z tych życiorysów jest niezwykły i ważny dla Szczecina, każda z osób warta trwania w naszej serdecznej pamięci i rozumiejących sercach.

XII DRZEWKA PAMIĘCI

27.10. 2018 (sobota), godz. 13:00

SKWER PAMIĘCI (nieopodal wiatraka)

Cmentarz Centralny

uroczyste posadzenie Drzewek Pamięci poświęcone osobom:

- Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) poeta

- Józef Gabriel Jęczkowiak (1898-1966)  harcerz, współtwórca odzyskania przez Polskę Niepodległości

- Jacek Polaczek (1943-2017) aktor teatralny i filmowy

- prof. dr hab. med. Witold Starkiewicz  (1906–1978)  lekarz-okulista, naukowiec

- prof. dr hab. med. Julia Starkiewiczowa (1908-1978) lekarz-pediatra, naukowiec

- Grażyna Harmacińska-Nyczka (1926-2017) * artystka-malarka

*Drzewko Pamięci było posadzone w 2007 dla Mariana Nyczki, po śmierci Grażyny Harmacińskiej-Nyczki, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość postanowiło ufundować cokolik dla tych dwóch osób.

Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, pomysłodawca projektu DRZEWKA PAMIĘCI