Gdzie i kiedy?
wtorek, 28 marca 2023, 17:00
Za ile?
darmowe
Muzeum zapraszana promocję książki prof. Jana Marii Piskorskiego pt. „Gorzka sól historii. Migracje i transformacje”. Promocję poprowadzi prof. Eryk Krasucki.

 

„Migracje, przemiany etniczne, kulturowe i ekonomiczne stanowią sól historii. Decydują o biegu dziejów, niosą postęp, ale i ból. Życie jednostkowe i zbiorowe to pewnego rodzaju bilans pożytków i deficytów. Wydawałoby się, że przy obecnym poziomie nauki i organizacji nic prostszego niż nauczyć się ograniczać straty związane z »twórczą destrukcją« człowieka. Jednak i nasza ostatnia, wciąż niedokończona transformacja pokazuje, że spójność społeczną łatwiej zburzyć niż odbudować. Na książkę składają się teksty dotyczące migracji, także przymusowych i wymuszonych, kolonizacji i transformacji. Od etnicznych i kulturowych po ekonomiczne. Od starożytności po współczesność. Zawsze w ujęciu interdyscyplinarnym i w szerokiej perspektywie historycznej.” (ze strony wydawnictwa Bellona)

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi pozycjami z pisarskiego dorobku autora, a w sprzedaży dostępne będą trzy książki: „Gorzka sól historii. Migracje i transformacje” (2021), „Pomeranika” (2020), „Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa” (2017).