Gdzie i kiedy?
ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 16:00
Za ile?
darmowe
W poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 17:00 w salonie ProMedia odbędzie promocja albumu „Szczecin i inne porty w obiektywie Macieja Jasieckiego", który ukazał się staraniem dwojga autorów, Aleksandry Szpunar i Grzegorza Kaźmierczaka. Książka przypomina wybitnego szczecińskiego fotografa i jego dokonania, docenione na wielu międzynarodowych i krajowych wystawach fotograficznych. Umożliwia spojrzenie na Szczecin z lat 60. i 70. Pokazany przez m. in. czarno-białe kadry z mieszkańcami miasta, kolorowe z Wałami Chrobrego i białej floty, a także te najbardziej dramatyczne, dokumentujące rewoltę i strajk z przełomowych, zimowych miesięcy 1970-1971. W publikacji są także fotografie z tętniących życiem portowych miast Europy i Afryki, efekt rejsów Jasieckiego na statkach PŻM m. in. do Casablanki, Genui, Lizbony czy Wenecji. Podczas spotkania będzie można kupić album w cenie promocyjnej.
Grzegorz Kaźmierczak na co dzień pracuje w Muzeum Techniki - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Aleksandra Szpunar w Książnicy Pomorskiej. Z panią Danutą Jasiecką poznali się dzięki wspólnemu przygotowaniu wystawy twórczości oraz kolekcji fotoaparatów Macieja Jasieckiego. Wtedy też – pod koniec 2012 r. – narodził się pomysł wydania albumu z pracami fotografa. Marzenie pani Danuty nie zrealizowałoby się gdyby nie szczeciński wydawca – Szymon Jeż z Walkowska Wydawnictwo.

Po trzech latach pracy autorzy albumu są szczęśliwi, że mogli wydobyć na światło dzienne część wspaniałego archiwum szczecińskiego mistrza fotografii i pozwolić, by jego postać i dorobek zainteresowały i zachwyciły na nowo wielu szczecinian.

foto: materiały prasowe