Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 54 (ProMedia)
al. Wojska Polskiego 2 / Szczecin
wtorek, 10 grudnia 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
10 grudnia MBP przywita dwie pisarki młodego pokolenia — Katarzynę Podstawek oraz Katarzynę Rutowską.

Autorki powieści dla miłośników orientalnej fantastyki opowiedzą o swoich pomysłach przy tworzeniu książki, miłościach do różnych gatunków literatury oraz uwielbieniu kultury Indii.

Moderować rozmowę będzie Artur Niewczas.

„Ucieczka Apsary” to powieść z gatunku young adult/new adult fantasy, osadzona w naszym autorskim uniwersum, inspirowanym kinem i wielkimi eposami indyjskimi, a także popularnym obecnie trendem na elfy i fae z odrobiną satyry społecznej. Gdybyśmy miały ją zdefiniować najlepiej w jakichś ramach, użyłybyśmy słów „desi fantasy”, jednakże zdajemy sobie sprawę, że w Polsce jest ono odrobinę nieznane, choć o dziwo pozycje stworzone w tym gatunku od pewnego czasu odnoszą sukcesy na polskim rynku wydawniczym.

Uniwersum naszej powieści jest inspirowane luźno realiami XVI-wiecznej Europy i Indii. Akcja dzieje się w europejskiej części kontynentu – Cesarstwie Kajów, do którego trafia przybysz z drugiego końca świata. Problematyka powieści dotyczy kolonializmu, feminizmu, rasizmu i nierówności społecznych.”

 

Katarzyna Podstawek

Z wykształcenia filmoznawczyni. Właścicielka sklepu z odzieżą vintage, Breslauerin. Prowadzi fanpage poświęcony historii mody: Poli-Loli, a także szereg prelekcji związanych z datowaniem zabytkowego ubioru. Debiutowała opowiadaniem „Susza”, w Magazynie Biały Kruk, które zostało nominowane do Nagrody Zajdla w 2022 roku. Nakładem Magazynu Biały Kruk ukazały się jeszcze dwa jej opowiadania – „Matka” oraz „Lew i Jednorożec”.

Katarzyna Rutowska

Z wykształcenia historyczka sztuki. Z zamiłowania – marketingowiec, scenarzystka, konferansjerka oraz producentka rewii burleskowych, a także laureatka ogólnopolskich konkursów z zakresu animacji poklatkowej. Felietonistka nieistniejącego już magazynu „Kontrast”. Jeśli chodzi o literaturę, jak każda 90’s kid uwielbia twórczość pisarzy iberoamerykańskich, często sięga również po książki z gatunku realizmu magicznego, desi fantasy czy polskiej literatury pięknej.