Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: poniedziałek, 4 grudnia 2023, 17:00
Do: sobota, 24 lutego 2024, 15:00
Za ile?
darmowe
Książnica zaprasza na wernisaż wystawy „Nic piękniejszego nad niebo. Dzieła astronomiczne z XVI-XVIII wieku w zbiorach Książnicy Pomorskiej” oraz wykład „Stoimy na ramionach gigantów. Astronomia od polskiego renesansu do współczesności”, który wygłoszą Ryszard Aleksander Siewiec i Paweł Szczepan Szkaplewicz z Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika oraz 550. rocznicę jego urodzin. Owa rocznica stała się okazją do zaprezentowania najważniejszego i najsłynniejszego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), w którym uczony dowiódł heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burząc dotychczasowe wyobrażenia o Wszechświecie. Wśród najcenniejszych ksiąg, które posiada Książnica Pomorska znajduje się II wydanie De revolutionibus …, z Bazylei z roku 1566.

Dziełu M. Kopernika towarzyszyć będzie około 30 starych druków o tematyce astronomicznej, wybranych ze zbiorów zabytkowych Książnicy. W gablotach wystawienniczych oraz na planszach zaprezentowane zostaną książki naukowe, często bogato ilustrowane ukazujące zmieniające się wyobrażenia człowieka o wszechświecie. Wśród obiektów zobaczyć będzie można m.in. aż trzy cenne dzieła Johanna Heweliusza, w tym Machinæ Coelestis… w dwóch tomach, wydanych w Gdańsku. Ów drugi tom uchodzi za białego kruka, gdyż niemal cały nakład spłonął w pożarze drukarni w 1679 roku.

Prezentowane na wystawie książki postrzegać można nie tylko jako źródło wiedzy o przełomowych odkryciach astronomicznych i ich upowszechnianiu. Stanowią także przykład kunsztu drukarskiego i dbałości wydawcy o walory estetyczne.