Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
piątek, 24 marca 2023, 11:00
Za ile?
darmowe
Po raz kolejny zawita do Szczecina Europejski Festiwal Łaciny i Greki (Festival Européen Latin Grec), który przybliża dziedzictwo antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian. Do kompletu wybitnych utworów epickich czytanych w poprzednich edycjach festiwalu („Iliada” i „Odyseja” Homera, „Metamorfozy” Owidiusza) dołącza w tym roku „Eneida” Wergiliusza – epopeja narodowa starożytnych Rzymian.

Opisana melodyjnym heksametrem historia Eneasza, uciekiniera z ogarniętej wojenną pożogą Troi, tułającego się po Morzu Śródziemnym nim znajdzie dla siebie i swej rodziny nową ojczyznę, jest bodaj najpopularniejszym w dziejach utworem literackim stworzonym po łacinie – dziś zaś na nowo zyskuje na aktualności. Mit założycielski Rzymian zamknięty przez Wergiliusza – jednego z czołowych przedstawicieli złotych czasów literatury rzymskiej – w niedoścignionej formie, stał się też wzorem dla wielu innych epopei narodowych powstałych na gruncie literatury europejskiej, nie wyłączając z tego polskiego „Pana Tadeusza”. Podczas godzinnego spotkania, które odbędzie się w Sali Z. Herberta Książnicy Pomorskiej, można będzie usłyszeć treść obfitującej w emocje IV księgi eposu, w której główny bohater targany jest sprzecznymi uczuciami, rozdarty między miłością do kobiety a posłuszeństwem wobec bogów.

 

W publiczne czytanie, oprócz pracowników Książnicy Pomorskiej, włączą się m.in., członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz licealiści z IX LO w Szczecinie. Uczestnicy spotkania zostaną ponadto zaznajomieni z kontekstem historycznoliterackim eposu i treścią jego pozostałych ksiąg.