Gdzie i kiedy?
Śródmieście
Od: sobota, 17 czerwca 2023, 12:00
Do: niedziela, 18 czerwca 2023, 16:00
Za ile?
darmowe
Czy przestrzeń publiczna musi być tym, czym jest dzisiaj? Wszyscy, którzy interesują się miastem, jego przemianami, a także mieszkańcami wszystkich gatunków powinni pojawić się w najbliższy weekend na ul. Jagiellońskiej. W sobotę i niedzielę (17-18 czerwca) przed kawiarnią Mozaika oraz w pustostanie przy ul. Jagiellońskiej 93 odbywać się będą otwarte wydarzenia, w trakcie których rozmawiać będziemy o oczekiwaniach wobec Śródmieścia – i nie tylko – z perspektywy różnych istot.

Odcinek ul. Jagiellońskiej pomiędzy pl. Zamenhofa a ul. Śląską to mała śródmiejska nitka, która na dwa dni stanie się miejscem rozważań na temat miasta jako bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich – nie tylko ludzi. W sobotę i niedzielę (17-18 czerwca) na ulicy przed kawiarnią Mozaika i w na co dzień pustym lokalu tuż obok niej odbywać się będą otwarte wydarzenia. Przeznaczone dla małych i dużych mają być punktem wyjścia do rozmowy o oczekiwaniach wobec szczecińskiego Śródmieścia z perspektywy różnych istot, niezależnie od wieku, upodobań, a nawet gatunku. Jakie miejskie centrum jest atrakcyjne dla najmłodszych? Co powinno oferować mieszkańcom jako obszar do życia i do bycia? Jak sprawić, by było bezpieczne i przyjazne dla różnych gatunków zwierząt – tych domowych i dzikich? Jak należy projektować miasta otwarte i czerpiące z potencjału różnorodnego ekosystemu?

W pustostanie przy ul. Jagiellońskiej 93 będziemy szukać połączeń między pracami artystów i artystek a codziennymi miejskimi doświadczeniami i odczuciami szczecinian. W niedzielę o 12.00 spod tego samego adresu ruszy spacer badawczy „Nie-ludzkie Śródmieście”.

Przed kawiarnią Mozaika na dwa dni znikną trzy miejsca parkingowe. Zastąpi je przestrzeń, którą każdy będzie mógł dostosować do swoich potrzeb. Za pomocą tymczasowych mebli miejskich, roślin i nie tylko będzie można wypowiedzieć się, czego brakuje na śródmiejskich ulicach.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W niedzielę na miejsca nieparkingowe zawita Wędrujące pudło – mobilny plac zabaw dla dzieci, przy którym będzie można wcielić się w miejskich planistów i planistki. Będzie to okazja, by przez wspólną zabawę i rozmowy dowiedzieć się czegoś nowego o mieście i wszystkich jego mieszkańcach.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Program:

Sobota / 17 czerwca

12.00-20.00 Wspólne testowanie miejsca nieparkingowego przed kawiarnią Mozaika

17.00-21.00 Miasto wszystkich gatunków – otwarte warsztaty Pracowni Filmu Społecznego AS, w lokalu przy ul. Jagiellońskiej 93

Niedziela / 18 czerwca

12.00-14.00 Spacer badawczy „Nie-ludzkie Śródmieście” – start oraz zakończenie przed lokalem przy ul. Jagiellońskiej 93

12.00-16.00 Miasto wszystkich gatunków – otwarte warsztaty Pracowni Filmu Społecznego AS, w lokalu przy ul. Jagiellońskiej 93

13.00-15.30 Wędrujące pudło – mobilny plac zabaw, przed kawiarnią Mozaika

16.00 Spotkanie podsumowujące wspólne testowanie miejsca nie-parkingowego (wnioski, obserwacje, oczekiwania, plany na przyszłość), przed kawiarnią Mozaika