Koncert w wykonaniu muzyków ze Szczecina i z Chin. Wyjątkowe instrumentarium oraz prezentacja kultury chińskiej.
Wystąpią:
Wu Qi – guzheng (Chiny),
Chen Feng – erhu (Chiny),
Zhang Lijuan – yang qin (Chiny),
Nie Ying – trąbka (Chiny),
Ewa Ruszała – fortepian,
Dariusz Samól – saksofon
Prowadzenie: Nie Ying i Dariusz Samól
Program:
Edward Sielicki Guang Gong – the God of Brotherhood (Prawykonanie Europejskie)
Huang He Li Sao
Mao Yuan Yao Dance
Chen Gang Butterfly Lover
Liu Tianhua The Sun Shine on Taxkorgan
Ge Sang Da Ji Spring on The Snow Mountain
Chinese Traditional Music Rainy Night on Banana Field
Chinese Traditional Music Jasmine Flower
Chinese Traditional Music Colorful Clouds Chasing the Moon
O ARTYSTACH:
Wu Qi – guzheng. Wu Qi urodziła się w rodzinie artystów. Naukę gry na Guzheng rozpoczęła w dzieciństwie. Studia magisterskie ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Instrumentów Ludowych Konserwatorium Xinghai. Artystka porusza się swobodnie zarówno w muzyce tradycyjnej jak i współczesnej. Uzyskała wiele nagród i wyróżnień w konkursach muzyki tradycyjnej w Chinach (Złote Medale na Pierwszym ‘Jin Feng Cup’ Zheng Competition w Prowincj Jiangxi – 2004, “Chinese National Zheng Arts Week” w Prowincji Guangdong – 2010, Srebrny Medal w Pierwszym Miedzynarodowym Konkursie Zheng w Hong Kongu – 2009). Artystka koncertowała w wielu krajach Azji, USA, Panamie, Polsce.
Chen Feng – młoda chińska solistka grająca na erhu, ukończyła studia na Guangzhou Xinghai Conservatory. Zwyciężyła w wielu konkursach narodowych. Jako solistka występowała w Azji i w Europie. Miała okazję występować przed premierem Chin. Bierze udział także w programach telewizyjnych. Pracuje jako wykładowca erhu w Xinghai Conservatory.
Nie Ying – chińsko – szwajcarski trębacz. Studiował trąbkę w Pekinie (Beijing Central Conservatory of Music), gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem, po czym prowadził klasę trąbki w tamtejszym konserwatorium. Następnie kontynuował studia w Londynie (Guildhall School of Music and Drama, National Center for Orchestra Studies of London University and Royal College of Music). Zdobywca Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym w Budapeszcie w 1984 r. Jako solista koncertował w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, oraz Chinach. Regularnie współpracuje z radiem i tewlewizją chińską. Nagrał 4 płyty CD, jest również autorem książki o metodyce nauczania gry na trąbce. Przez prawie 20 lat prowadził klasę trąbki w Lucernie (Szwajcaria), koncertował również z orkiestrami symfonicznymi w Lucernie i Zurychu. Od 2008 roku jest profesorem na Uniwersytecie w Zhaoqing (Chiny).
Zhang Lijuan (Zhang Li Juan) – pochodzi z miasta Lanzhou leżącego w Prowincji Gansu. Studiowała u znanego w regionie profesora instrumentu yangqin – Lenga Xueyana, oraz muzykę tradycyjna w Uniwersytecie Północnozachodnim. Otrzymała wiele nagród w konkursach muzyki tradycyjnej w Chinach. Koncertowała zarówno jako solistka jak i muzyk orkietsrowy z wieloma uznanymi chińskimi zespołami. Obecnie jest dyrektorem Stowarzyszenia muzyków Yanqin region Gansu. Jest również fundatorką i dyrektorką szkoły muzycznej “Lanzhou Philharmonic Elite Art School”, której uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w kraju i za granicą.
Dariusz Samól – absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven, Belgia, gdzie studiował saksofon w klasie profesora Eda Bogaarda. Pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tam też obronił tytuł doktora sztuki i przeprowadził przewód habilitacyjny, a w 2019 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Koncertuje w Europie, USA i Azji. Jako solista koncertował z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Pomorską, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Camerata Nova, Orkiestrą AM we Wrocławiu, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Filharmonią Toruńską, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Ołomuńcu, Baltic Neopolis Orchestra. Brał udział m.in. w XIII Światowym Kongresie Saksofonowym w Minneapolis, XVI Światowym Kongresie Saksofonowym w St. Andrews, Forum Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie. Dariusz Samól prowadzi kursy i warsztaty mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. podczas pięciokrotnych tras koncertowych w Stanach Zjednocznych. Wielokrotnie występował również w Chinach i w Europie. Artysta nagrał wraz z zespołem The ArtSax Duo (z Ewą Ruszałą przy fortepianie) dwie płyty z muzyką polską i dokonał kilkudziesięciu prawykonań muzyki współczesnej. Wśród kompozytorów, którzy dedykowali mu swe utwory są między innymi Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Artur Cieślak, Alicja Gronau, Marek Jasiński, Jaromir Gajewski, Georg Andrix, Andreas van Zoelen, Zhong Juncheng i Say Brandon. Dariusz Samól jest autorem także książek o tematyce saksofonowej. Pracuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie.
Ewa Ruszała – magister sztuki w zakresie gry na fortepianie, pianistka i kameralistka. Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Witolda Witkowskiego. Nauczyciel gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Do roku 2014 pracowała również na stanowisku starszego wykładowcy w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wielokrotnie wyróżniana na konkursach i festiwalach za swoją pracę akompaniatorską. Jako kameralistka koncertowała w kraju (m.in. Festiwal V Wiosenne Koncerty Gitarowe, wiekszość edycji Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie) i za granicą (m.in. XIV Światowy Kongres Saksofonowy w Lublanie, XVI Światowy Kongres Saksofonowy w St. Andrews, finał konkursu Yamaha Sax Contest w Hamburgu). Występowała na koncertach kameralnych towarzysząc znakomitym zagranicznym saksofonistom jak Patrick Meighan, John Moore, Lawrence Gwozdz, Jonathan Bergeron, Ed Bogaard, Joseph Wytko i wielu innych. Wielokrotnie akompaniowała na konkursach, kursach i warsztatach muzycznych uczniom i studentom z Polski i zagranicy i jest współtwórczynią wielu ich sukcesów artystycznych. Wraz z Dariuszem Samólem w zespole The ArtSax Duo występowała wielokrotnie w Polsce, na Łotwie, w Szkocji, USA i Chinach, prowadząc tam również warsztaty pianistyczne. Jest także członkiem Trio Inventia. Ewa Ruszała jest Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA, Międzynarodowego Festiwalu SAXMANIA oraz Letniej Akademii Instrumentów Dętych, Wiceprezesem Fundacji na Rzecz Instrumentów Dętych, oraz Prezesem Stowarzyszenia IMPRESJA.
Edward Sielicki – kompozytor i pedagog urodzony 3 VI 1956 w Warszawie. W latach 1975–1980 studiował kompozycję w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) im. F. Chopina w Warszawie u A. Dobrowolskiego i W. Kotońskiego. Jako stypendysta rządu holenderskiego kształcił się w 1984 roku pod kierunkiem T. de Leeuwa i F. van Manena w Amsterdamie, gdzie w roku 1984 i 1988 uczestniczył w Międzynarodowych Warsztatach Kompozytorskich; w 1986 brał udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, w 1991 był uczniem E. Cartera na Letnich Kursach w Villeneuve-les-Avignon. Od roku 1987 Edward Sielicki wykłada kompozycję i teorię muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto w latach 1992–1993 wykładał kompozycję na Międzynarodowym Letnim Uniwersytecie w Marly-le-Roi koło Paryża, a w roku 2001 i 2003 na uniwersytecie Keimyung w Taegu (Korea Południowa). Prowadził też szereg wykładów otwartych na różnych uczelniach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. S. Wyspiańskiego (1979), Konkursu Młodych Zwiąku Kompozytorów Polskich (wyróżnienie za Shir Takhnunim, 1981), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Genewie (III nagroda za Luxurię, 1987), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges (wyróżnienie za Weteringschans, 2002). Prowadzi ponadto działalność naukową i popularyzatorską.
Komentarze
0