W programie także kolędy i pastorałki z różnych stron świata, m.in. „Gdy śliczna Panna”, „Przybieżeli do Betlejem”, „En Belen tocan a fuego”, „Joy to the World”, „O du Froehliche” czy „Deck the hall”.
Świąteczne potrawy, dzielenie się opłatkiem czy ubieranie choinki – ze wszystkich elementów i tradycji, tworzących niepowtarzalną aurę Świąt Bożego Narodzenia, kolędowanie jest chyba najważniejsze.
Niewiele osób jednak wie, że tradycja kolędowania sięga daleko w przeszłość, do ludowych tradycji słowiańskich. Dla ludów pogańskich, kolędowanie związane było z magią wegetacyjną oraz zaklinaniem urodzaju i płodności. Wierzono, że słowa kolęd miały moc sprawczą. Później kolęda stała się noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy. Jej zadaniem było przekazywanie życzeń szczęścia i pomyślności. W pieśń związaną z narodzinami Chrystusa, kolęda przekształciła się dużo później, wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa w Europie. Ponoć autorem pierwszej kolędy był Franciszek z Asyżu. Od tamtej pory aranżowanie i komponowanie kolęd jest stałą, żywą tradycją. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, w złotej sali posłuchamy najpiękniejszych kolęd i to w orkiestrowym wykonaniu, przedłużając nieco magię najpiękniejszych świąt w roku.
ARTYŚCI:
- West Side Sinfonietta
- Chór Dziecięcy Don-Diri-Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (dyrygent Dariusz Dyczewski)
- Paweł Maślanka - koncertmistrz
- Marcin Danilewski - koncertmistrz
UTWORY:
- Leroy Anderson - A Christmas Festival
- Leroy Anderson - Suite of Carols
- Seweryn Krajewski, Krzysztof Dzikowski - Jeden dzień w roku
- Jan van Kraeydoncka (aranżacja) - A Pop Christmas Collection (medley)
Komentarze
0