Od ponad 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, którego donatorami są Województwo Zachodniopomorskie i miasta Szczecin oraz Koszalin, wspiera twórców, chcących opowiadać wartościowe i ważne historie. Wiele produkcji to filmy poświęcone wydarzeniom, które dotykają tematu dziedzictwa, obrazy poświęcone dokonaniom naszych poprzedników, które z dumą mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom.

 

W programie cyklu „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film” znajdą się filmy mówiące wprost o historii Szczecina, jak „Był sobie wieżowiec”, „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej”, „Kaskada. Moje życie, moja historia”, ale też o szeroko rozumianej Wolności („Święto”). Pojawią się opowieści o znaczących postaciach życia kulturalno-społecznego regionu („Happy Olo”), o ważnych wydarzeniach dotykających kultury („Siwy Dym”), narodzinach w Szczecinie polskiego bigbitu („Wiatr od morza”) oraz o pasjonujących losach legendarnego jachtu Polonez.

Po seansach planowane są spotkania z twórcami, z którymi rozmawiać będą Beata Bogusławska i Krzysztof Spór z ZFF Pomerania Film.

 

PROGRAM:

ŚWIĘTO

29 września (czwartek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (27 min)

Reżyseria: Małgorzata Mazur

Tematem filmu „Święto” jest wolność (już w pierwszej scenie widzimy bohaterów filmu stojących pod wielkim napisem „Wolność”). Ale czy może być wolna osoba z niepełnosprawnościami, która pozostaje pod czyjąś opieką prawną? Młodzi ludzie z niepełnosprawnościami wydają się być bardziej autentyczni, spontaniczni i otwarci, pozbawieni zahamowań, które w kontaktach międzyludzkich tak ograniczają naszą swobodę. Czy pozostają w pewnym sensie oazą wolności, oazą otwartości i beztroski pozbawioną nadmiernej ambicji i problemów tożsamościowych? Czy na pewno? Film jest próbą zdiagnozowania tej mikro społeczności, ale poprzez wprowadzenie elementu Święta Niepodległości w przejaskrawionym świetle odsyła nas do szerszego kontekstu, jakim jest całe społeczeństwo.

 

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R

29 września (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (50 min)

Reżyseria: Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy 40. rocznicę pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego, kiedy to oddziały wojska i ZOMO weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Bohaterowie opowiadający historię to działacze związku zawodowego „Solidarność”, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film prezentuje dwie strony konfliktu.

 

KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA

30 września (piątek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021

Reżyseria: Małgorzata Gwiazda-Elmerych

Pożar kombinatu gastronomicznego Kaskada w 1981 r. był jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w powojennej historii Szczecina. Świadkowie wydarzenia i znawcy historii miasta opowiadają o tym, jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.

 

I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC

30 września (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (44 min)

Reżyseria: Helena Kwiatkowska

Film pokazuje ludzi mediów – radia i telewizji, którzy pracowali w ORTV Szczecin u zbiegu ulicy Niedziałkowskiego i alei Wojska Polskiego od momentu budowy tego ośrodka w latach siedemdziesiątych, aż do opuszczenia wieżowca w latach 2005-2006. Przez ten czas zrealizowano ogromną ilość programów lokalnych i ogólnopolskich, transmisji, reportaży i dokumentów, z których wiele było nagradzanych w Polsce i poza granicami. Media przeszły metamorfozę od programów rejestrowanych i później odtwarzanych na antenie do całodobowej emisji na żywo. Rewolucja techniczna doprowadziła do zmiany mediów z analogowych na cyfrowe.

 

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

1 października (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2017 (62 min)

Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

 

POLONEZ. POWRÓT LEGENDY

1 października (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (62 min)

Reżyseria: Krzysztof Kubik

Kiedy w 1973 r. młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat, nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht będzie popadał w tarapaty i zapomnienie. Jednak legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię nie tylko żeglarzy, ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Pojawia się nowa nadzieja, że Polonez – ta piękna część dziedzictwa narodowego - ponownie wypłynie w rejs, by sławić polskie żeglarstwo i rozpalać serca młodych ludzi.


WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU

2 października (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2011

Reżyseria: Mieczysław Szewłoga

Okres małej stabilizacji lat 60. PRL na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non-iron, ortalionowe płaszcze, buty beatlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presleya, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rockandrollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, jednak wielu termin „mocne uderzenie” kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie, jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.

 

SIWY DYM

2 października (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2019

Reżyseria: Jędrzej Niestrój

Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performansu „ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABC-owym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90. – czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.