Zapraszamy do udziału w „Europejskim Kongresie Kobiet. Relacje (z) Pogranicza”! To spotkanie z liderkami społecznymi, aktywistkami, kobietami polityki, nauki i biznesu – osobami działających na rzecz zmian społecznych i równouprawnienia kobiet. Wśród gości m.in.: europosłanka profesor Danuta Hübner oraz dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Wanat, a wśród prelegentek pojawią się goście zarówno z Polski, jak i zagranicy. Rejestracja – odbywa się od godz. 09:00. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze przybycie i zarejestrowanie się poprzez stronę www.kongreskobiet.wzp.pl
O czym będziemy rozmawiać? Poniżej tematyka paneli i dyskusji:
- „Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność” – debata plenarna, podczas której zastanowimy się jaką rolę odgrywają w życiu publicznym i politycznym kobiety.
- „Europejska Polityka Miast Równych Szans” - porozmawiamy o tym, jak z zagadnieniami antydyskryminacyjnymi i integracyjnymi radzą sobie polskie i niemieckie samorządy.
- „Międzynarodowy Aktywizm Kobiet” - panel wypełnią dyskusje z badaczkami ruchów kobiecych.
- „Europa Rodzin” - panel - Czy Europa może prowadzić wspólną politykę prorodzinną?
- „Nowe Polki-Europejki” - jak się przygotować do „migracji przyszłości"? Zmierzą się z tym tematem badaczki migracji i integracji oraz kobiety, które z różnych przyczyn wybrały Polskę oraz Polki działające w Europie.
- Autorskie duety - spotkamy autorki najnowszych publikacji – literatki, badaczki i dziennikarki piszące do polskich i niemieckich mediów. O autograf poprosić będzie można m.in. Martę Abramowicz autorkę reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”, autorkę „Bezdzietnika” Edytę Brodę, publicystkę Agatę Diduszko-Zyglewską, Ingę Iwasiów, Klementynę Suchanow – biografkę Gombrowicza, Ewę Wanat - autorkę reportaży „Deutsche Nasz”.
- Centrum Młodych - z autorkami blogów modowych i projektantkami porozmawiamy o „Modzie na Feminizm”. Spotkamy się też z aktywistami ruchów ekologicznych, aktywistami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Greenpeace i Pogoń Plastik.
PROGRAM
28 września 2019 r. (sobota), Opera na Zamku w Szczecinie
09.00 – 10.00 Rejestracja
10.00 – 10.20 PRZY KAWIE O SPRAWIE – parodia programów publicystycznych
10.20 – 10.30 Powitanie
- Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Krystyna Boczkowska – członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet
10.30 – 11.30 Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność
Jaką rolę odgrywają w życiu publicznym i politycznym kobiety? Na ile udało się wprowadzić kobiecą perspektywę do programów europejskich i krajowych? Czy w związku z coraz liczniejszą reprezentacją kobiet w polityce możemy spodziewać się zmiany filozofii i stylu prowadzenia polityki czy zmiany jej priorytetów? Czy wobec sytuacji narastającego kryzysu związanego z populistyczną narracją nastawioną na rozwiązania przemocowe wobec odmienności, odpowiedzią może być coraz liczniejszy udział kobiet w życiu publicznym? Czy kobiety przebiły szklany sufit czy też stoją na skraju szklanego klifu?
- prof. Danuta Hübner – europosłanka, premierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet
- Krystyna Boczkowska – b. prezeska Bosch Polska
- Ewa Wanat – dziennikarka, b. szefowa TOK.fm i RDC, autorka książki "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie"
- Katarzyna Niewiedział – pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji
- Teresa Kalina – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
- Moderatorka: Urszula Ptak – publicystka mediów ogólnoniemieckich, Krytyki Politycznej, zwyciężczyni Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2019
11.30 – 12.30 Europejska Polityka Miast Równych Szans
Coraz częściej polskie samorządy łączą się w nieformalne sieci, współpracują z organizacjami pozarządowymi, wymieniają dobre praktyki po to, by skutecznie działać na rzecz równego traktowania wszystkich swoich mieszkanek i mieszkańców. Te działania polskich samorządów są oddolnymi inicjatywami miast i regionów. Zupełnie inaczej wygląda to u niemieckich sąsiadów i w innych europejskich krajach, gdzie polityki antydyskryminacyjne to istotne działanie systemowe.
- Marta Mazurek – radna Miasta Poznania, b. pełnomocniczka Prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom
- Anna Strzałkowska – współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
- Monika Tichy – prezeska stowarzyszenia Lambda Szczecin, organizatorka Marszy Równości w Szczecinie
- Susan Sacher – pełnomocniczka ds. równego traktowania Powiatu Vorpommern-Greifswald
- Jolanta Grenke – b. pełnomocniczka ds. równego traktowania w Dataport w Altenholz
- Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka Krytyki Politycznej, radna m. Warszawy
- Moderatorka: Lidia Makowska – współinicjatorka Kongresu Ruchów Miejskich, działań na rzecz Miast Równych Szans i Gdańskiego Centrum Równego Traktowania.
12.30 – 13.30 przerwa – poczęstunek
One Billion Rising/Nazywam się Miliard – antyprzemocowa kampania społeczna
13.30 – 14.30 Międzynarodowy Aktywizm Polek
Panel z udziałem badaczek ruchów kobiecych i obywatelskich mający na celu przedstawienie najnowszych raportów i odpowiedź na pytanie o obecność i zaangażowanie w życie publiczne Polek i kobiet na świecie. Pokażemy też aktywność Polek w międzynarodowych sieciach współpracy - poczynając od sieci aktywizmu ulicznego, poprzez networking związany z orzecznictwem na forach ONZ i Unii Europejskiej.
- Julia Maciocha – prezeska Stowarzyszenia Wolontariat Równości, organizatorka Parady Równości, nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2019
- Klementyna Suchanow – badaczka ruchów ultrakonserwatywnych, biografka Gombrowicza, aktywistka OSK i Obywateli RP
- dr Elżbieta Korolczuk – naukowczyni uniwersytetów w Szwecji i Uniwersytetu Warszawskiego, bada ruchy rodzicielskie i polityki prorodzinne, współorganizatorka Manif
- Marta Abramowicz – reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka
- Moderatorka: Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka Krytyki Politycznej, radna m. Warszawy
14.30 – 15.30 Europa Rodzin
Definicja rodziny staje się coraz bardziej nieoczywista i zideologizowana. Czy Europa może prowadzić wspólną politykę prorodzinną i jaka ta polityka powinna być? Jaka powinna być polska/europejska polityka prorodzinna – czy ludzie powinni mieć wolny wybór modelu rodziny i stylu swojego życia czy też powinni być formatowani przez tradycję, państwo i religię? Panelistkami będą ekspertki, liderki organizacji zajmujące się problematyką prorodzinną.
- Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska – prawniczka Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
- Magdalena Kochan – posłanka, autorka ustaw w zakresie prawa rodzinnego
- Anna Strzałkowska – współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
- Urszula Ptak – publicystka, dziennikarka, od 13 lat pracuje wielokulturowo w wielokulturowym Berlinie
- Edyta Broda – autorka bloga Bezdzietnik.pl i książki „Szczerze o życiu bez dzieci”
Moderatorka: Bogna Czałczyńska – pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania
15.30 – 16.30 Nowe Polki Europejki
Świat jest w ruchu, jak więc przygotować się do „migracji przyszłości"? Opowiedzą o tym badaczki migracji i integracji oraz kobiety, które z różnych przyczyn wybrały Polskę jako swój dom, a także aktywne Polki działające w Europie.
- prof. dr hab. Anita Adamczyk – naukowczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Khedi Alyeva – uchodźczyni z Czeczenii, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Wędrowne, członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek
- Olesya Mavlugina – działaczka na rzecz praw imigrantek
- Katarzyna Niewiedział – pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji
- Modaratorka: dr Dorota Kowalewska – socjolożka, badaczka tematyki mniejszości narodowych
16.30 – 18.00 Podsumowanie i zakończenie Europejskiego Kongresu Kobiet
Wydarzenia towarzyszące:
STRAGANY IDEI
(hol)
Stanowisko organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet.
SPOTKANIA AUTORSKIE
(II piętro, sala Kameralna, od godz. 13:30)
Spotkania z autorkami najnowszych publikacji na temat praw kobiet oraz kobiecych i obywatelskich ruchów społecznych. Gościć będziemy autorki reportaży, wywiadów, raportów badawczych. Znane dziennikarki i badaczki z europejskich uniwersytetów, piszące w Polsce i poza Polską. Ale zawsze o kobietach i z kobiecej perspektywy.
- Marta Abramowicz – reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka. Autorka książek: „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”
- Edyta Broda – autorka bloga Bezdzietnik.pl i książki „Szczerze o życiu bez dzieci”
- Agata Diduszko-Zyglewska – autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie”, autorka książki „Krucjata polska”, współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”
- Elżbieta Korolczuk – współredaktorka (z Renatą E. Hryciuk) książek: „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”
- Magdalena Krzyżanowska - Mierzewska i Aldona Wiśniewska – autorki rozmów z Olgą Krzyżanowską, opozycjonistką Solidarności, posłanką, senatorką i wicemarszałkinią Sejmu, córką dowódcy wileńskiego AK; “Olga, córka “Wilka” (2019)
- Klementyna Suchanow – autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005) i „Królowej Karaibów” (WAB, 2013), reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie i biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Czarne); niedługo ukaże się jej kolejna książka o religijnych fundamentalistach i oporze kobiet na świecie
- Ewa Wanat – dziennikarka radiowa i telewizyjna, b. redaktor naczelna radia Tok FM i redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC, autorka książki „Deutsche Nasz. Reportaże berlińskie”.
MODA NA FEMINIZM
(Galeria „O”, od godz. 13:30)
Czy koszulka z napisem "I'am feminist" dodaje mocy czy trywializuje przekaz feministek? Czy mówienie, że jest się feministką czy feministą to wyraz solidarności ,czy zwiększonej świadomości, a może tylko modny gadżet? Na te i parę innych pytań odpowiedzą zaangażowane aktywistki i modowe ekspertki.
- Girls Watch Porn – Paulina Kołaczek – szczecinianka, marka modowa, ideolosklep
- Barbara Ewa Baran – szczecinianka, pracuje przy projekcie Anja Rubik, sexed.pl
- Moderatorka: Agata Caban – socjolożka, aktywistka działań na rzecz kobiet, prowadzi Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie w Szczecinie
ZIELONE CENTRUM MŁODYCH
(Galeria „O”, od godz. 14:30)
Czy młodzież ma moc, by uratować Ziemię? W Zielonym Centrum przy współpracy z Greenpeace zostaną zaprezentowane szczecińskie proekologiczne inicjatywy. Będzie można porozmawiać o tym, co dzieje się z plastikiem, którego nie widać? jak być Eko na co dzień? I zastanowić nad tym, co zmienił Wakacyjny Strajk Młodych?
- Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa Greenpeace, aktywistka ekologiczna
- Pogoń Plastik
- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
WYSTAWY
- Ewolucja stanów emocjonalnych – poprzez bezsilność – Nieformalna grupa artystyczna „miGo”: Marianna Ruszczyńska, Magdalena Seredyńska, Dominika Odrowąż
- Projekt ABERRACJA – Inicjatywa KaWtan: Alicja Molenda i Magdalena Górecka
- BERLIŃSKIE PROTESTY w artefaktach – Anna Krenz
Informacje organizacyjne:
Rejestracja – odbywa się od godz. 09:00. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze przybycie i zarejestrowanie się poprzez stronę www.kongreskobiet.wzp.pl
Tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie – przed rozpoczęciem debat będzie można zaopatrzyć się w słuchawki do tłumaczenia debat plenarnych. Zapewniamy kącik zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.
Organizatorami kongresu jest Pomorze Zachodnie. Niemieckim partnerem jest Deutsch-Polnischer Verein für Kultur und Integration e.V. Wydarzenie wspiera Kongres Kobiet Szczecin i Stowarzyszenie Kongres Kobiet.
Komentarze
1