Gdzie i kiedy?
Od: piątek, 31 marca 2023, 10:00
Do: wtorek, 23 maja 2023, 18:00
Za ile?
wg cennika muzeum
Alebrijes to rzeźby meksykańskiej sztuki ludowej przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992), meksykańskiego artystę, posługującego się lubianą i popularną wśród twórców ludowych techniką cartonería (tworzenia z masy papierowej).

Geneza powstania alebrijes wiąże się z chorobą artysty, który leżąc nieprzytomny w łóżku, śnił o dziwnym miejscu, podobnym do lasu. Zobaczył w nim drzewa, zwierzęta, skały, chmury, a one nagle przekształciły się w niezwykłe chimery. Ujrzał osła ze skrzydłami motyla, koguta z rogami byka, lwa z głową orła, a wszystkie one krzyczały do niego: „Alebrije! Alebrije!”. Po powrocie do zdrowia odtworzył je za pomocą tektury, kleju i papier mâché i nadał im nazwę alebrijes. 

Figury te wykonywane są z papier mâché (technika cartonería) i drewna. Artyści tworzący je z masy papierowej do uformowania bazy wykorzystują szkielet przygotowany z trzciny lub drutu na którym modelują formę przy pomocy papieru oraz kleju. Drewniane alebrijes natomiast rzeźbione są w miękkim drewnie osoczynu (Bursera). Zarówno drewniane, jak i papierowe alebrijes pokrywane są zdecydowanymi kolorami i misternie wykonanymi wzorami. Uważane są za przykład surrealizmu w meksykańskiej sztuce ludowej. Twórcy alebrijes łączą ze sobą charakterystyczne cechy fizyczne różnych zwierząt, postaci baśniowych i mitologicznych. Jako inspiracje służą im m.in. wizerunki byków, ptaków, stworzeń morskich, diabłów, czy syren. Do ich popularności przyczynili się Frida Kahlo i Diego Rivera, którzy zakochali się w ich niecodziennych wizerunkach. Przez swe barwne dekoracje oraz nieoczywistą i fantastyczną formę fascynują nie tylko Meksykanów, lecz także obcokrajowców.

Zaprezentowane zostały prace Irvinga Mondragóna Laguny, Óscara Becerry Mory, a także Joségo Luisa Masseya Aguirrego. Wszystkie dzieła pochodzą z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce, patrona honorowego wystawy. 

Ekspozycja towarzyszy wystawie Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka (31 marca–19 listopada 2023).