Kino Zamek świętuje swoje 61. urodziny. W dniach 27-29 grudnia 2024 zaprasza na seanse wyjątkowych filmów, wielkich wydarzeń, emocjonujących opowieści.
Przedpremierowo pokazany zostanie, uchodzący za najlepszy w historii dokument muzyczny, film „Stop Making Sense” o zespole Talking Heads. Wspominać będziemy zmarłą niedawno Jadwigę Barańską i z tej okazji pokazana zostanie odrestaurowana kinowa wersja „Nocy i dni”, filmu, który w 2025 roku obchodzić będzie 50. rocznicę premiery. Zwieńczeniem pokazów będzie uwielbiany przez widzów „Skrzypek na dachu”.
STOP MAKING SENSE
27 grudnia (piątek), godz. 18:00
muzyczny/dokumentalny, USA 1984 (88 min)
Reżyseria: Jonathan Demme
Według wszelkich źródeł: najlepszy film koncertowy w historii kina. Jonathan Demme („Milczenie owiec”), mistrz dokumentów muzycznych, jest bliski perfekcji w przenoszeniu na ekran kinowy emocji towarzyszących scenicznej ekstazie. W „Stop Making Sense” zadanie było jednak łatwiejsze: gdy w centrum stoi David Byrne, kamera zdaje się samoistnie dostrajać do jego energii. Lider Talking Heads jest zresztą od dekad spowinowacony z kinem i wyczuwa jego potrzeby (dwa lata później, w 1986 roku, sam wyreżyseruje „Prawdziwe historie”), rusza się jak wytrawny tancerz i ma smykałkę do wizualnej ekstrawagancji (to na potrzeby tych koncertów przywdziewał słynny, ogromny szary garnitur). W filmie można usłyszeć wszystkie hity Talking Heads – Burning Down the House, Once in a Lifetime, Girlfriend Is Better czy This Must Be the Place (Naive Melody) – przekształcone w musicalowe numery.
NOCE I DNIE
28 grudnia (sobota), godz. 18:00
dramat, Polska 1975 (170 min)
Reżyseria: Jerzy Antczak
Obsada: Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki
Ekranizacja „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej to jedno z największych swego czasu przedsięwzięć polskiej kinematografii – przez trzy lata Jerzy Antczak pisał scenariusz, a realizacja trwała ponad dwa lata. W filmie udział wzięło kilkuset aktorów i tysiące statystów. Na terenie PGR-u Seroczyn koło Warszawy wybudowano Serbinów – dworek Niechciców, zabudowania gospodarcze, posadzono nawet trzysta starych wierzb i wykopano staw, a na wydzierżawionych gruntach powstały specjalne uprawy. Sceny rozgrywające się w Kalińcu nakręcono w Krakowie, w przeznaczonej do wyburzenia dawnej dzielnicy żydowskiej Stary Kazimierz. „Noce i dnie” opowiadają o losach dwóch pokoleń rodziny Niechciców i ich przyjaciół. Akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku do czasów I wojny światowej, czyli filmowej wielkiej wojny. Barbara Ostrzeńska (Jadwiga Barańska) odrzucona przez swoją pierwszą miłość, Józefa Toliboskiego (Karol Strasburger), w obawie przed staropanieństwem poślubia 15 lat starszego Bogumiła Niechcica (Jerzy Bińczycki). Małżeństwu rodzi się syn, który jednak szybko umiera. Niedługo później dotknięci traumą Niechcicowie przeprowadzają się z Kalińca (powieściowego Kalisza), by objąć administrację nad majątkiem szlacheckim w Serbinowie. Pomysł ekranizacji prozy Dąbrowskiej podsunęła Antczakowi żona – Jadwiga Barańska, usłyszawszy któregoś razu w radiu powieść czytaną przez Gustawa Holoubka. Po latach Barańska wspominała: „Słuchając wtedy „Nocy i dni” pomyślałam, że niewiele jest w kinematografii polskiej, ale i światowej, filmów o mądrych kobietach. A Barbara wydawała mi się fascynująca”. Jadwiga Barańska zmarła 24 października 2024 roku.
SKRZYPEK NA DACHU (Fiddler on the Roof)
29 grudnia (niedziela), godz. 18:00
musical, USA 1971 (181 min)
Reżyseria: Norman Jewison
Obsada: Chaim Topol, Norma Crane, Leonard Frey
Tewje ma zamiar wydać córki za mąż. Najlepszym kandydatem dla Cajtel, najstarszej z nich, wydawałby się rzeźnik Lazar Wolf, lecz Cajtel i biedny krawiec, Motel Kamzoil, zakochany w niej z wzajemnością, przyrzekli sobie, że się pobiorą. Druga córka – Hodel chce wyjść za mąż bez pośrednictwa tradycyjnej swatki i bez zgody ojca za Perczyka – Żyda o rewolucyjnych poglądach, a trzecia córka, Chawa, pragnie zostać żoną nie-Żyda – Fiedki. W związku z tymi wydarzeniami Tewje zmuszony jest do ogromnych poświęceń. Z czasem uświadamia sobie, że rodzina jest najwyższą wartością i to ona tworzy tradycję, a nie odwrotnie. To właśnie rodzina pozwala im przetrwać najcięższe próby i wyrzeczenia.
To „wybitne dokonanie pod każdym względem” (Boxoffice), jest świetną, filmową adaptacją wielkiego międzynarodowego hitu musicalowego, wystawianego na deskach teatrów całego świata, zachwycającego niezmiennie tak widzów, jak i krytyków. „Skrzypek na dachu” jest historią afirmacji życia Teviego (Topol), ubogiego mleczarza, któremu wiara, nadzieja i modlitwa pozwalają z pogodą ducha znosić wszelkie przeciwności losu i stawiać czoła trudnościom związanym z życiem w carskiej Rosji przełomu wieków.
Film nominowany do Oscara aż w ośmiu kategoriach (wygrał w trzech) – w tym jako „Najlepszy film” i „Najlepszą reżyserię” – zachwyca muzyką i wspaniałymi wykonaniami takich piosenek, jak między innymi „If I Were A Rich Man”, „Matchmaker” i „Sunrise, Sunset”, jest ponadczasową, uniwersalną pochwałą nadziei, miłości i akceptacji – to prawdziwe musicalowe arcydzieło!
„Skrzypek na dachu” to jeden z najlepszych musicali w historii kina, kinowa wersja jednego z najważniejszych musicalowych przedsięwzięć w dziejach tej dziedziny sztuki. Oscary są tego potwierdzeniem, a na pewno wpływ na legendę filmowego „Skrzypka…” miała genialna rola Chaima Topola.
Wstęp wolny, darmowe wejściówki na seans do odbioru w kasie Kina Zamek od 27 grudnia 2024.
Komentarze
0