Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Kusocińskiego (dawna „kolejówka”) będą brali udział w szkoleniach, praktykach i warsztatach z branży offshore, organizowanych przez Orlen Neptun. – To szansa na rozwój i zatrudnienie w bardzo perspektywicznej, stale rozwijającej się branży – przekonuje Robert Nowicki, prezes zarządu tej spółki skarbu państwa.
Orlen Neptun, wspólnie z portem, wybuduje terminal instalacyjny w Świnoujściu. Montowane będą tam elementy wież wiatrowych, a później transportowane do ich docelowej lokalizacji na morzu.
„Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru”
Do obsługi terminala potrzebni będą wykwalifikowani pracownicy. Dlatego już w listopadzie ubiegłego roku specjaliści Orlen Neptun, a także praktycy z dziedziny logistyki, prowadzą bezpłatne wykłady dla uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Podobna oferta gotowa jest dla ZS nr 4 w Szczecinie.
– Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru. W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska kształci przyszłych inżynierów branży offshore wind. Nie jest więc przypadkiem, że właśnie tutaj zdecydowaliśmy się kształcić przyszłych pracowników budowanego obecnie przez nas terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że z naszej oferty skorzysta wielu młodych ludzi – mówi prezes Nowicki.
„To jest myślenie perspektywiczne, inwestycja w przyszłość”
Częścią współpracy będą szkolenia, wyjazdy studyjne, spotkania z ekspertami z branży morskiej energetyki wiatrowej, praktyki, warsztaty i wykłady. Uczniowie będą zdobywać wiedzę dotyczącą m.in. technologii przeładunkowej komponentów wież wiatrowych w terminalu instalacyjnym, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.
– Kształcenie kadr dla branży offshore, to bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że Orlen Neptun jako pierwszy podejmuje ją w naszym mieście. To jest myślenie perspektywiczne, inwestycja w przyszłość. Na naszych oczach powstaje zawód, którego nie było jeszcze na rynku pracy. Otwiera on szansę dla młodych ludzi na konkretne wykształcenie, a potem na stabilną i dobrze płatną pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze. Jestem przekonany, że w najbliższych latach nasi uczniowie zdobędą nowe kompetencje i staną się siłą polskiego offshoru – komentuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Kierownik logistyk? A może lifting supervisor?
Zdobyte umiejętności mogą się w przyszłości przydać do pracy w terminalu instalacyjnym jako: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia czy lifting supervisor, czyli osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji. Kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez Orlen Neptun.
Otwarcie terminala instalacyjnego w Świnoujściu planowane jest na rok 2025.
Komentarze
5