Kolorowe płyty zamontowane na elewacji nowej szczecińskiej instytucji edukacyjno-kulturalnej, która powstaje na Łasztowni, budzą kontrowersje. Jak uspokaja marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, finalnie obiekt będzie prezentować się zupełnie inaczej. Wkrótce na jaskrawych płytach pojawi się siatka. Jej montaż ma się rozpocząć już na przełomie maja i czerwca.
Wielkimi krokami zbliża się finał regat The Tall Ships Races 2021 w Szczecinie. Część jednostek, która z tej okazji przypłynie do naszego miasta, jak i zaplanowanych atrakcji, zostanie ulokowana na Łasztowni. Jak w tym czasie będzie wyglądał teren, gdzie powstaje Morskie Centrum Nauki? Zapytany o to został Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, podczas wtorkowego programu „Studio wSzczecinie.pl”. Jak zaznaczył, miejsce to nadal będzie placem budowy, ale wygrodzonym i uporządkowanym. Marszałek zdradził również, że jeszcze przed finałem TSR na elewacji gmachu pojawi się metalowa siatka, która stonuje jaskrawe płyty.
– Zależy nam na tym, żeby budowa MCN była możliwie zamknięta, by gmach przypominał końcowe dzieło. Pandemia nieco spowolniła inwestycję, choć tempo nadal jest dobre. Zakładamy, że na przełomie maja i czerwca rozpocznie się montaż ostatecznej elewacji centrum nauki. Budynek będzie wówczas przypominać ostateczną bryłę – mówił Geblewicz. – Jestem ciekawy ostatecznego kształtu – dodał.
Nowoczesna i efektowna iluminacja ma sprawić, że budynek będzie zachwycać
To nie pierwszy raz, kiedy marszałek musiał się zmierzyć z pytaniami o wygląd Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. Wiele osób krytykuje wielkość obiektu, jego wysokość wykraczającą poza wysokość Trasy Zamkowej czy w końcu kolory elewacji, których – mówiąc wprost – trudno nie zauważyć.
Jak przekonywał marszałek, centrum jest jeszcze w budowie i na jego ocenianie jeszcze przyjdzie czas.
– Musimy użyć wyobraźni. Będzie to obiekt nie tylko ładny, ale i robiący wrażenie na osobach zajmujących się architekturą. Głęboko wierzę w to, że skojarzenia z pewnym centrum handlowym, które udzieliły się mieszkańcom Szczecina, znikną i zostaną rozwiane przez ostateczny kształt tego obiektu – mówił Geblewicz.
W ubiegłym miesiącu urząd marszałkowski poinformował o dodatkowych środkach przeznaczonych na oświetlenie elewacji MCN.
– Będzie to nowoczesna iluminacja, która spowoduje, że obiekt będzie atrakcyjny dla turystów, szczecinianek oraz szczecinian nie tylko w dzień, ale będzie robił imponujące wrażenie również nocą. Tym samym dołączy do tak spektakularnie oświetlonych obiektów jak filharmonia oraz stojące obok centrum Dźwigozaury – zapowiedział marszałek.
Budynek MCN powinien być gotowy latem tego roku. Później rozpocznie się tworzenie wewnątrz wystawy stałej, która w atrakcyjny sposób ma prezentować różne aspekty życia związane z morzem. Pierwsi odwiedzający będą mogli ją zobaczyć najprawdopodobniej jesienią 2022 r.
Komentarze
16