Od dziś (21 listopada) w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej można oglądać wystawę samochodów i innych eksponatów związanych z przemysłowym imperium Stoewera.
Miasto za 750 tys. euro kupiło całe muzeum Manfrieda Bauera, który przez ćwierć wieku kolekcjonował wszystko, co związane z działalnością fabryk Stoewera w przedwojennym Szczecinie. To 7 samochodów, rowery, maszyny do szycia i inne drobiazgi. Łącznie ponad 1000 eksponatów.
- O każdym mógłbym opowiedzieć osobną historię, ale wtedy nie rozeszlibyśmy się aż do świąt Bożego Narodzenia – mówił Manfried Bauer podczas uroczystego otwarcia wystawy.
Piękne i „na chodzie”
Wśród zaproszonych na wernisaż gości znalazła się m.in. Cornelia Pieper, Konsul Generalna Niemiec w Polsce i członkowie rodziny Stoewer. Na początku uroczystości do hali muzeum wjechał Stoewer Arkona z Manfriedem Bauerem i prezydentem Piotrem Krzystkiem na tylnym siedzeniu.
- To, że samochody same wjeżdżają do muzeum świadczy o jakości pracy pana Manfrieda Bauera. Są one na pewno w nie gorszym stanie niż tuż po ich wyprodukowaniu – podkreślał prezydent Krzystek.
Pierwszy taki zakup w historii
Częścią prezentowanej kolekcji są m.in. Stoewer C-2 z 1913 r., Stoewer V5 Sport z 1931 r. czy Stoewer Arkona z 1939 r. Wszystkie pięknie odnowione i „na chodzie”. Ich właściciel chcąc uniknąć rozproszenia kolekcji szukał podmiotu, który kupi wszystkie eksponaty oraz będzie w stanie się nimi właściwie zaopiekować. Od początku zainteresowane takim zakupem było Muzeum Techniki i Komunikacji.
- Z tego co wiem, to jest pierwszy raz, kiedy całe muzeum przyjeżdża z Niemiec do Polski, w tym przypadku do Szczecina – mówił Manfried Bauer, który sam urodził się w Szczecinie, a muzeum Stoewera prowadził w Wald-Michelbach w Hesji.
Stoewery obok Junaków
Kolekcja eksponowana jest w dwóch salach Muzeum Techniki i Komunikacji. W pierwszej podziwiać można przedmioty wyprodukowane w fabryce Stoewera na Niebuszewie. To przede wszystkim rowery i maszyny do szycia. W drugiej sali znajdują się samochody, które powstały w fabryce przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego. Częścią wystawy są również Junaki, słynne motocykle, które w tym samym miejscu produkowano już w polskim Szczecinie.
- Z jednej strony stajemy się najlepszym polskim muzeum techniki, komunikacji i motoryzacji, a z drugiej największym zasobem materiałów na temat fabryk Stoewera i rozwoju przemysłowej historii Szczecina – podkreślał Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji.
Kiedy wystawę można zobaczyć?
Wystawę „Stoewer – Jakość ze Szczecina” można oglądać dziś (czwartek 21 listopada) od godziny 15.00 do 18.00 w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A. W kolejnych dniach muzeum jest otwarte od 10.00 do 18.00 (wtorek – piątek) i od 10.00 do 16.00 (sobota).
Komentarze
8