Rośnie konstrukcja sceny i tworzącej półokrąg widowni – już dużo łatwiej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała scena teatru szekspirowskiego w rozbudowywanym Teatrze Polskim. W nowej części budynku powstaje też sala główna i sala eksperymentalna, a równolegle prowadzony jest remont starego, zabytkowego gmachu.
Nowa część Teatru Polskiego rośnie w miejscu rozkopanej nadodrzańskiej skarpy. Prace konstrukcyjne prowadzone są obecnie ponad płytą fundamentową budynku. Kształtu nabiera m.in. scena teatru szekspirowskiego, którego ściany sięgają już poziomem do wysokości zielonego dachu tarasu.
Połączenie nowoczesnych scen z zabytkowym budynkiem
Głębiej (strop na poziomie –12 metrów względem wejścia do obecnego gmachu teatru) powstaje konstrukcja sali eksperymentalnej oraz sali głównej teatru wraz z zapleczem technicznym i garderobami. Widać m.in. zarysy widowni i proscenium w sali głównej.
Budynek z nowymi scenami będzie połączony z dotychczasową siedzibą Teatru Polskiego. W zabytkowym budynku wykonywane jest m.in. docieplenie ścian od środka, by zachować historyczny wygląd elewacji, a jednocześnie poprawić izolacyjność termiczną. Wzmocniono konstrukcję nośną, prowadzone są też prace izolacyjne.
Pierwszy spektakl za 1,5 roku
Prace budowlane mają potrwać do końca 2022 r. To oznacza, że pierwsze spektakle na nowych scenach są planowane na 2023 r.
– Nie mogę doczekać się finału i pierwszego spektaklu w tych nowoczesnych przestrzeniach – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego mamy ambicje, by nasz region tętnił życiem w każdym aspekcie - także w sferze kultury. To kolejny, duży krok wykonany podczas drogi do powstania niebanalnego obiektu architektonicznego, w którym mieszkańcy Pomorza Zachodniego, i nie tylko, będą jej doświadczać.
Inwestycja sfinansowana jest ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz pieniędzy z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Ich łączny koszt to 196 mln zł.
Komentarze
12