W nowym roku szkolnym Teatr Współczesny przygotował dla uczniów interesującą ofertę: warsztaty terapeutyczne „Otwieracz”, „Małą Akademię Teatralną”, warsztaty dla licealistów „…aby język giętki” oraz projekt TISZ. W bezpłatnych zajęciach może wziąć udział każdy uczeń, wystarczy tylko (szybko) się zapisać.

Otwieracz

Warsztaty terapeutyczne Otwieracz rozpoczęły się w ubiegły czwartek (13 października) w Teatrze Małym. Skierowane są do dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi – głuchoniemych, ze sprzężoną niepełnosprawnością bądź zaburzeniami emocjonalnymi.                                                                                                                   

 Zajęcia, które mają na celu wsparcie rozwoju młodych osób poprzez działania teatralne, odbywają się dwa razy w miesiącu we wtorki w godzinach od 16.30 do 18.00. Prowadzą je: Maria Dąbrowska, aktorka Teatru Współczesnego, Konrad Pachciarek, kierownik artystyczny Teatru Abanoia oraz wolontariusze Teatru Abanoia. Projekt zakończy się pierwszego czerwca 2010 roku przedstawieniem na Dużej Scenie Teatru Współczesnego, którego autorami będą uczestnicy warsztatu.                                                                                                                

Mała Akademia Teatralna

Kolejny projekt edukacyjny Teatru Współczesnego w sezonie artystycznym, a zarazem roku szkolnym 2009/2010 to Mała Akademia Teatralna. Skierowana jest ona do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i oferuje warsztaty zatytułowane Teatr. Czuję, widzę, rozumiem, które odkrywają przed młodzieżą fascynujący świat teatru i zachęcają do współtworzenia go.                                                                                                                       

 Zajęcia odbywają się w Teatrze Małym, a każde spotkanie akademii stanowi niezależną całość, twórczy akt teatralny, w którym uczestniczą prowadzący i młodzież.                                                                                                                       

…aby język giętki

...aby język giętki– słowa z wiersza Juliusza Słowackiego Chodzi mi o to... posłużyły za tytuł projektu dla licealistów, który poświęcony jest technice i wyrazistości mowy.                                                                                                                       

 Warsztat na Małej Scenie – w Malarnii –  prowadzi Krystyna Maksymowicz, aktorka Teatru Współczesnego, logopeda z wieloletnim stażem.                                                                                                                      

TISZ

TISZ – to skrót nazwy ogólnopolskiego projektu Teatr i Szkoła, do którego przystąpił w tym roku Teatr Współczesny. Zakłada on współpracę między teatrem a wybraną szkołą. Pomysł ten narodził się jedenaście lat temu w Berlinie i nosił nazwę TUSZ – Theater und Schule. W Polsce projekt realizowany był przez kilka lat przez teatry i szkoły warszawskie. W tym roku po raz pierwszy współpraca zakwitła równolegle w ośmiu wybranych polskich miastach, między innymi w: Gdańsku, Gdyni, Toruniu i Szczecinie.                                                                                                                       

W naszym mieście współpraca została podjęta przez Teatr Współczesny oraz II Liceum Ogólnokształcące. Dzięki niej licealiści i nauczyciele mogą bezpośrednio zaznajomić się z teatrem: repertuarem, działaniami artystycznymi oraz zapleczem organizacyjnym i technicznym. Projekt, realizowany w roku szkolnym 2009/2010, zakończy prezentacja spektaklu na przeglądzie TISZ FEST w Warszawie.                                                                                                                       

Zapisy

Udział w warsztatach jest bezpłatny, choć liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie zgłoszenia na wybrane zajęcia na adres mailowy morze@wspolczesny.szczecin.pl.                                                                                                                      

Aktualności dotyczące zajęć i zapisów znajdziemy w zakładkach na stronie Teatru Współczesnego www.wspolczesny.szczecin.pl