Wyposażenie planetarium, w powstającym na bulwarach Morskim Centrum Nauki, może kosztować 5,8 mln zł. Na tyle opiewa jedyna oferta, która wpłynęła w przetargu.
Zainteresowane tym zamówieniem jest konsorcjum firm: AB-Micro Sp. z o.o. z Warszawy (lider) i RSA Cosmos z Francji (partner). Ich oferta będzie teraz oceniana przez komisję przetargową. Jeśli zostanie zaakceptowana, wykonawca będzie miał 13 miesięcy na wykonanie wszystkich prac.
„Lewitująca” kula z olbrzymim ekranem
Żelbetowa kula planetarium sprawia wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W rzeczywistości zawieszona jest na szkieletowej konstrukcji budynku Morskiego Centrum Nauki. Jej średnica wynosi 13 metrów, powierzchnia - 531 m2, a ściany mają grubość 30 cm. Do uzyskania idealnej geometrii wykorzystano specjalne szalunki firmy DOKA.
W planetarium jednocześnie będzie mogło przebywać 44 widzów (przewidziano miejsca dla osób niepełnosprawnych). Na żelbetowej kopule zainstalowany zostanie ekran o średnicy 10 metrów, pozwalający wyświetlać obraz w rozdzielczości 6,6 K.
Wyprawy w kosmos i do wnętrza Ziemi
Pozwoli to na organizowanie pokazów związanych z astronomią, fizyką, chemią czy biologią. Część z nich będzie przygotowana w technologii 3D, co pozwoli widzowi znaleźć się w centrum wydarzeń np. w czasie wyprawy do wnętrza Ziemi.
W planetarium znajdzie się oczywiście program symulacyjny do projekcji gwiezdnych. Na żelbetowej kopule będzie można zobaczyć z bliska każdy znany obiekt znajdujący się w kosmosie. System obsługi pozwoli, by to wiedz przejmował sterowanie pokazem i wybierał, w który zakątek wszechświata zabrać pozostałych obserwatorów. Przy fotelach przewidziano system Voting Box, który pozwoli na przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów.
Jak będzie wyglądała kula z zewnątrz?
We wnętrzu znajdzie się również niewielka scena, na której planowane są koncerty. Nie jest jeszcze natomiast przesądzone, jak kula będzie wyglądać z zewnątrz. Na wizualizację jej powierzchni zostanie ogłoszony konkurs.
Budynek MCN powinien być gotowy latem tego roku. Później rozpocznie się tworzenie wewnątrz wystawy stałej, która w atrakcyjny sposób ma prezentować różne aspekty życia związane z morzem. Pierwsi odwiedzający będą mogli ją zobaczyć najprawdopodobniej jesienią 2022 r.
Komentarze
7