Uniwersytet Szczeciński przebuduje budynki przy al. Wojska Polskiego 107-109 (w pobliżu skrzyżowania z Piotra Skargi) na dom studencki o podwyższonym standardzie. Przygotowanych zostanie 87 miejsc noclegowych.

Wcześniej odbywały się tam zajęcia dydaktyczne, przede wszystkim dla studentów wydziału filologicznego. Od kilku lat budynki stoją jednak puste, a uczelnia bezskutecznie próbowała je sprzedać (cenę wywoławczą ustalono na poziomie 8 milionów złotych). Teraz jest nowy pomysł.

–- Po analizie bieżących potrzeb, władze uczelni zauważyły znaczący wzrost zapotrzebowania na miejsca noclegowe dla studentów. W praktyce studenci pochodzący z innych miejscowości napotykali trudności z wynajęciem odpowiedniego lokum za przystępną cenę. W związku z tym podjęto decyzję o zmianie pierwotnego planu i przeznaczeniu budynku na cele związane z zakwaterowaniem – tłumaczy Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Plan remontu za 19,5 mln zł

Bryła budynku niemal się nie zmieni, nieznacznie podniesiony zostanie tylko poziom dachu niższego budynku. Kompletną metamorfozę przejdą natomiast wnętrza. Sale wykorzystywane wcześniej do prowadzenia wykładów i ćwiczeń zostaną zaadaptowane na pokoje dla studentów.

– Planowany zakres prac modernizacyjnych i adaptacyjnych obejmuje kompleksowe działania mające na celu przystosowanie budynku do nowej funkcji oraz podniesienie jego standardu technicznego i użytkowego – podkreśla Agnieszka Lizak.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (windy, eliminacja barier architektonicznych). Planowana jest wymiana wszystkich instalacji sanitarnych, termomodernizacja budynku i remont elewacji. Przy budynku powstaną miejsca postojowe.

Projekt przebudowy przygotowuje spółka Complex Investment z Bydgoszczy. Realizacja całego zadania będzie kosztować 19,5 mln zł. Uniwersytet Szczeciński pozyskał pieniądze na ten cel z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stuletnia historia z morskim rozdziałem

Budynki zostały wybudowane najprawdopodobniej w latach 20. XX wieku. Ich historię przybliżył serwis Infomare.pl (https://www.infomare.pl/morskie-historie-szczecinskie-domy-marynarza-czesc-1/). Skąd zainteresowanie morskiego portalu internetowego? Wille mają bowiem w swojej historii rozdział związany z morzem. W latach 60. i na początku 70. działał tam Dom Marynarza.

Były tam miejsca noclegowe dla marynarzy, bar i restauracja, w której pracownikom wydawano obiady abonamentowe. Organizowano dyskoteki i zabawy sylwestrowe. W 1972 roku Dom Marynarza przeniósł się do nieistniejącego już wieżowca na rogu ulic Malczewskiego i Matejki.

W 1989 roku Polskie Linie Oceaniczne przekazały wille przy al. Wojska Polskiego 107-109 Uniwersytetowi Szczecińskiemu.