Przy alei Niepodległości, w samym centrum Szczecina, spacerujący mogą oglądać akcent rzeźbiarski jednego z najbardziej cenionych plastyków. Kiedyś „Róża Wiatrów” Jakuba Lewińskiego stała w otoczeniu kultowego „grzybka”, dziś – za biurowcem, w miejscu upodobanym przez osoby nielegalnie spożywające alkohol. „Ciężko nie odnieść wrażenia, że wskazana lokalizacja jest wręcz niegodna autora” – uważa radny miejski Patryk Jaskulski.

Jakub Lewiński to jeden z najbardziej cenionych szczecińskich artystów plastyków. Syn Sławomira Lewińskiego zdobywał doświadczenie podczas studiowania rzeźby u Jerzego Jarnuszkiewicza i Emila Cieślaka. W 1971 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymując dyplom z architektury wnętrz.

Prace Lewińskiego wystawiane były na ekspozycjach zbiorowych, jak i indywidualnych w Warszawie, Berlinie i Hamburgu. Twórczość rzeźbiarza można także oglądać współcześnie, podczas spacerów po Cmentarzu Centralnym, gdzie stoją pomniki wybudowane według jego projektów – Pamięci Kombatantów, Działaczy Ruchu Robotniczego, Pionierów Szczecina, Pamięci Olimpijczyków.

Jakub Lewiński jest także autorem akcentów rzeźbiarskich. Jedna z kompozycji pn. „Róża Wiatrów” znajduje się w przejściu na Bramie Portowej – obecnie pomiędzy biurowcem a sklepem Netto. Postawiona została w 1983 roku, kiedy to krajobraz placu przy al. Niepodległości 13A wyglądał jednak zupełnie inaczej. Było to miejsce wręcz kultowe, gdzie pod „grzybkiem” umawiali się zakochani i przyjaciele.

Modernistyczny pawilon z Bramy Portowej znał każdy mieszkaniec. W 2007 roku został wyburzony, a jego miejsce zajął metaliczny biurowiec. Wówczas pustą przestrzeń za budynkiem upodobali sobie bezdomni i amatorzy nielegalnego spożywania alkoholu.

„To miejsce, w którym miasto od lat ma problem z utrzymaniem czystości. Ciężko nie odnieść wrażenia, że wskazana lokalizacja jest wręcz niegodna autora. Zwłaszcza, że rzeźba od lat pozostaje zabrudzona ptasimi odchodami” – krytykuje radny miejski.

Jednocześnie Patryk Jaskulski proponuje przeniesienie rzeźby w „reprezentacyjne miejsce Szczecina”.

„Podobne dzieła sztuki, autorstwa innych rzeźbiarzy związanych ze Szczecinem, możemy spotkać w ciągu alei Jana Pawła II, na tzw. złotym szlaku. Wydaje się, że to właściwe miejsce dla omawianego dzieła wykonanego przez Sławomira Lewińskiego” – argumentuje w interpelacji do prezydenta Szczecina.