Do Bramy Portowej będziemy teraz chodzić na spektakle! Od wczoraj działa w tym budynku Teatr Kameralny.
Ta zabytkowa brama to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta. Zbudowana została w stylu barokowym w latach 1725-1727 na podstawie projektu Holendera, Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Przez lata zmieniała swoje funkcje, a ostatnio mieściła się tu Cepelia.
Wczoraj nastąpiła w tym miejscu uroczysta inauguracja działalności Teatru Kameralnego, którym kieruje od 14 lat, znany aktor Michał Janicki. Ponieważ to bardzo aktywny człowiek i tego wieczoru grał w Teatrze Polskim w przedstawieniu "Wariacje Tischnerowskie", spotkanie w Bramie rozpoczęło się o 21.30. Byli na nim obecni przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorowie najważniejszych szczecińskich instytucji kulturalnych i wielu innych zaproszonych gości. Głównym punktem programu była premiera spektaklu "Czarowna Noc" według tekstu Sławomira Mrożka (który on sam nazwał żartem scenicznym). Na scenie oprócz Janickiego, zobaczyliśmy Mirosława Kupca i Annę Nowacką. Po przedstawieniu była okazja do życzeń, wykonania pamiątkowych zdjęć i rozmów z twórcami teatru.
Dzięki wsparciu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz prywatnych firm budynek Bramy Portowej został odnowiony i spełnia warunki potrzebne do działania teatru. Na jego widowni, może zasiąść 80 osób (są także miejsca na antresoli). Pan Michał z entuzjazmem mówi o przyszłych zamierzeniach swego teatru, nie boi się o to, że artyści będą zagłuszani przez przjeżdżające obok pojazdy komunikacji miejskiej. Żartobliwie stwierdził nawet wczoraj, że już szuka obsady do "Tramwaju zwanego pożądaniem".
Dziś (7 grudnia) zaplanowany jest wieczór literacko-muzyczny (o godz. 19.00). Widzowie zobaczą francuskich artystów: Christine Vinas – Lefevre oraz Jeana – Marca Fessarda. Ich występ będzie zapowiedzią cyklu "Mistrz i jego uczeń”. Oprócz muzyki będzie możne także usłyszeć poezję w interpretacji Leszka Zalewskiego i Michała Janickiego.
Na 20 grudnia zaplanowano premierę inscenizacji "Fatum czy odpowiedzialność?' (na podstawie biografii Very Gran) . Jednak oprócz spektakli teatralnych (a planowane są inscenizacje m.in.dzieł Tadeusza Różewicza czy Mirona Białoszewskiego) w programie działań tego nowego obiektu są wystawy i koncerty oraz prezentacje grup amatorskich, zajęcia warsztatowe itp.
Komentarze
0