Ruszyły zapisy na studia. Oprócz szerokiego wachlarza dostępnych kierunków, Uniwersytet Szczeciński zadbał również o możliwość rozwoju i wsparcie studentów.

– Uniwersytet Szczeciński jako uczelnia, która chce być użyteczna dla miasta i regionu, chce dawać przyszłość mieszkańcom. Studia to jest inwestycja w siebie. Przygotowaliśmy ponad 8 tysięcy miejsc na ponad 80 kierunkach studiów. Oferta daje możliwość odnalezienia się, odnalezienia swoich pasji i zainteresowań – mówi rektor US, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

Ponad 8 tysięcy to liczba miejsc na studiach stacjonarnych, dodatkowo przygotowano jeszcze 3030 miejsc na studiach niestacjonarnych.

Od polonistyki po matematykę

Uczelnia w swojej ofercie ma kierunki zarówno z zakresu nauk humanistycznych, jak i przyrodniczych. Na uniwersytecie odnajdą się więc miłośnicy poezji i literatury, jak również ci, którym bliżej do Pitagorsa.

– Mimo że ostatni rok był trudny, był również produktywny. Na wydziałach trwała praca nad utworzeniem szeregu nowych kierunków, które oddają potrzebę ducha czasu, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, pracodawców i zainteresowaniom młodych ludzi. Dla wszystkich jest miejsce – przekonuje Prorektor ds. Kształcenia, dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US. – Bardzo ważnym ogniwem są interesariusze zewnętrzni z otoczenia społeczno-gospodarczego, z którymi współpracujemy, chociażby po to, żeby uzyskać ich opinie, ich akceptacje naszych projektów kierunków. Również uwzględniając ich uwagi, chcemy tak kreować ofertę kształcenia i treści programowe, żeby najbardziej oddawały tę otaczającą rzeczywistość, ale przede wszystkim, żeby oferta była przygotowana w taki sposób, by absolwenci tych kierunków na rynku nie mieli najmniejszych problemów. Można tu wymienić chociażby współpracę Lasów Państwowych przy konstruowaniu części programu studiów prawo ochrony zasobów naturalnych.

Wśród nowych kierunków oferowanych przez uczelnię znajdują się m.in.: branding miast i regionów, innowacyjna gospodarka miejska, informatyka w biznesie czy prawo transportowe i ubezpieczeń transportowych.

Rozwój młodego człowieka w dzisiejszych czasach opiera się w dużej mierze na znajomości języków obcych, tak więc uczelnia wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i proponuje studia w języku angielskim, np. Economics and IT Applications, Social Sciences czy nowo utworzone kierunki: Hydrobiology i International Economics.

Kompleksowe podejście do studentów

– US posiada ofertę edukacyjną, ale US jest uczelnią prostudencką, zapewniamy rozwój naukowy i edukacyjny. Zachęcamy do uczestnictwa w ponad 100 kołach naukowych. Jest Strefa Nauki, w której studenci mogą poznawać pierwsze kroki dotyczące pracy naukowej, aby być może w przyszłości zostać na uczelni jako pracownicy. Są projekty wymian studenckich, ponadto mamy świetnie działające Akademickie Biuro Karier – wymienia Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Kotarska.

Od nowego roku akademickiego powstaną nowe centra: Centrum Analiz Strategicznych, Centrum Multimedialne, a także Akademickie Centrum Wsparcia i Rozwoju.

– Oferujemy wsparcie psychologiczne i pomoc. Uniwersytet jest dostępny również dla studentów z niepełnosprawnościami – dodaje Kotarska.

Rekrutacja na studia ruszyła 14 czerwca. Zapisy odbywają się online w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów (www.e-rekrutacja.usz.edu.pl). Ogłoszenie wyników dla I naboru odbędzie się 26 lipca.

Więcej informacji dostępnych na stronach: www.kandydaci.usz.edu.pl, www.szkoladoktorska.usz.edu.pl.