Już 5 i 6 marca młodzi z zacięciem aktorskim będą mogli spróbować swoich sił w castingach do nowego projektu ACT OUT. Przesłuchania wyłonią osoby, którzy będą pracować nad sztuką pod okiem doświadczonych aktorów Teatru Lalek Pleciuga.

Po sukcesie pokazów mody Fash'n'Act w tym roku młodzi szczecinianie z Interact Szczecin Internetional – młodzieżowej część Rotary International, największej organizacji charytatywnej na świecie – postawili na nowy motyw przewodni swoich corocznych akcji charytatywnych. ACT OUT to wydarzenie łączące piękno pomagania ze światem sztuki teatralnej. Ma dać przestrzeń do pokazania w artystyczny sposób, z jakimi problemami boryka się dzisiejsza młodzież.

Poszukują młodych aktorów

Przed nami drugi etap akcji – castingi w Pleciudze. Poszukiwane są osoby od 14. do 19. roku życia.

– Nie mamy ściśle ustalonego targetu, będzie to zapewne ok. 15 ról. Na ten moment zapraszamy wszystkich chętnych – przekazują młodzi z Interact Szczecin. Jak przekonują, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. – Ważne, by osoby zainteresowane nie wstydziły się i przede wszystkim chciały wystąpić na scenie. Poszukujemy również tancerzy, których także zapraszamy na castingi.

Przesłuchania odbędą się w niedzielę i poniedziałek, 5 i 6 marca, o godzinie 16:00 w sali kameralnej w Teatrze Lalek Pleciuga.

Sztuka, do której poszukiwani są młodzi aktorzy, opowiada o problemach nastoletniości i jest kierowana zarówno do młodzieży, jak i rodziców. Poruszać będzie tematy związane z np. hejtem, zdrowiem psychicznym po pandemii, relacjami z rodzicami, negatywnym wpływem mediów społecznościowych, presją rówieśników czy zagubieniem w otaczającym świecie. Sztuka będzie składała się z 8 monologów, które zostały nadesłane w pierwszym etapie akcji.

Wiele korzyści

Opiekunami podczas pracy nad sztuką będą doświadczeni aktorzy z Teatru Lalek Pleciuga: Edyta Niewińska-Van der Moeren, Katarzyna Klimek i Rafał Hajdukiewicz. Do tego grona dołączy również dr Alexandr Azarkevitch z Berlina – tancerz, choreograf, reżyser ruchu, teatrolog, menedżer kultury, pomysłodawca i twórca międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych w Polsce i Niemczech.

Dodajmy, że udział w akcji to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia aktorskiego pod okiem fenomenalnych artystów. – Młodzi otrzymają doświadczenie w pisaniu scenariuszy, jako aktorzy na scenie oraz poznają backstage. Przygotują przedstawienie od A do Z pod okiem doświadczonych mentorów. Wydarzenie ma charakter charytatywny, więc możemy wystawić zaświadczenie o wolontariacie – wyliczają korzyści organizatorzy.

Finał ACT OUT również będzie miał charakter charytatywny – zebrane środki zostaną przeznaczone dla wybranego beneficjenta. Najprawdopodobniej będzie to fundacja wspierająca młodzież z problemami zdrowia psychicznego.