Koncert Dikandy z orkiestrą, niepowtarzalny koncert laureatów, którzy zaprezentują zarówno muzykę tradycyjną, jak i eksperymentalną, warsztaty, przesłuchania, jam session, Dom Tańca. Już 30 sierpnia w Filharmonii rusza dziewiąta edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, na który zjadą do Szczecina profesjonaliści, amatorzy, muzycy ludowi, muzykanci, rekonstruktorzy, a także eksperymentatorzy. Przygotowano bardzo interesujący program, a wstęp na większość imprez jest wolny. Wydarzenie potrwa do 1 września.
Spis Treści

Między tradycją a współczesnością

Główna idea tego muzycznego święta to spotkanie tradycyjnych, etnicznych i folkowych muzyków z różnych regionów. Co roku poszukują oni punktów wspólnych tradycji i nowoczesności. Podczas tegorocznej edycji Turniej ponownie skoncentruje się na wartościach i zasobach polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Program obejmuje m.in. prezentacje muzyki świata, potańcówkę, warsztaty i dyskusję. Już 30 sierpnia o godz. 12:00 w sali kameralnej rozpoczną się tradycyjne przesłuchania. Dzień później, także o godz. 12:00, odbędą się przesłuchania eksperymentalne (sala prób). W obu przypadkach wstęp dla publiczności jest wolny.

Orkiestrowe oblicze Dikandy

30 sierpnia o godz. 19:00 w Sali Złotej wystąpi Dikanda z Orkiestrą. To zespół, który istnieje od 1997 roku i ma na koncie 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego. Grupa zagrała setki koncertów, głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale także w Rosji, Indiach oraz USA. Muzycy zdobyli także liczne nagrody – w tym nagrodę w kategorii „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznaną w 2005 roku za album „Usztijo”. Ich występy to nie tylko etniczne brzmienie i kunszt instrumentalny, lecz także pełne energii i artystycznego przekazu spotkanie oparte na mocnej relacji między artystami a publicznością. Utwory, które zaprezentują podczas tego wieczoru, zaaranżował Mateusz Czarnowski, kompozytor i dyrygent, lider zespołu Bubliczki. Wstęp biletowany.

Tradycja, oberki i... hip-hop

31 sierpnia o godz. 21:00 odbędzie się jam session z udziałem trio Suferi, podczas którego eksplorowane będą różne rejony muzyki improwizowanej. Wychodząc od naszych polskich kompozycji, muzycy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak brzmiałyby one w czasach postmodernizmu... Szukając artystycznej łączności między przeszłością a teraźniejszością, połączą oberkowe rytmy i melodie z estetyką nowoczesnego jazzu, muzyki elektronicznej czy hip-hopu. Wydarzenie odbędzie się w holu Filharmonii (wstęp wolny). Tego samego wieczoru od godz. 23:00 zaplanowano Dom tańca pod hasłem „Wędrowiec”, czyli zabawę taneczną na Łące Kany, na którą wstęp jest wolny.

Porozmawiają o dziedzictwie pogranicza

1 września w holu Filharmonii będzie można posłuchać dyskusji zatytułowanej „Przypadek (nie)zaopiekowania. O dziedzictwie materialnym i niematerialnym na polsko-niemieckim pograniczu”. Prelegenci – dr Magdalena Gebala, dr Paweł Migdalski oraz znany szczeciński dziennikarz Daniel Źródlewski – porozmawiają o tym, czy dziedzictwo materialne i niematerialne na polsko-niemieckim pograniczu jest pod dobrą opieką. Podejmą też próbę odpowiedzi na pytanie, czy „nasze” zmienia się we „wspólne”. Dyskusję moderować będzie Kinga Rabińska – animatorka i organizatorka kultury. Wstęp wolny, początek godz. 14:00.

Warsztaty i finał

Podczas trzech dni Turnieju zaplanowano też różnorodne warsztaty, m.in. pod hasłem „Regionalne dziedzictwo Pomorza Zachodniego” oraz „Pamięć wędruje z ludźmi – praca z dziedzictwem lokalnym” (sala prób – obowiązują zapisy przez email: w.wiezowska@filharmonia.szczecin.pl).

Niesamowice zapowiada się finał Turnieju, który odbędzie się 1 września w Sali Złotej. Podczas wieczoru nastąpi ogłoszenie wyników, a całość zwieńczy koncert laureatów. To będzie jedyna okazja, by zobaczyć i usłyszeć najlepszych artystów tegorocznego Turnieju, którzy zaprezentują swoje unikalne interpretacje muzyki tradycyjnej, a niektórzy z nich połączą ją z nowoczesnymi brzmieniami.

Szczegółowy program Turnieju znajdziemy na stronie https://turniej.filharmonia.szczecin.pl/pl/.