Przy Wałach Chrobrego znów pojawił się las masztów. Atrakcją są jednak nie tylko żaglowce, ale również koncerty, jarmarki, wesołe miasteczka, Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Smaków Food Truck czy Craft Beer Zone.
Największymi gwiazdami są żaglowce
W tym roku przypłynęły dwa żaglowce z obejmującej te największe klasy A: ORP Iskra z Polski i holenderski Morgenster. Pojawiły się też m.in. takie jednostki jak: Olander, Bryza H, Joanna Saturna, Baltic Beauty, Generał Zaruski czy Bonawentura. Łącznie około 30 żaglowców i statków.
Można nie tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i zwiedzić pokłady, ale też wypłynąć w rejs wybranym żaglowcem lub oldtimerem. Bilety na rejsy kosztują 35 i 45 zł (rodzinne 130 zł) i można je kupić na stronie bilety.fm albo na stoisku Żagli, które będzie ulokowane przy ulicy Jana z Kolna.
Koncerty na głównej scenie
Największa scena Żagli 2023 stoi na Łasztowni. Tuż przy moście pontonowym, który połączy brzegi Odry. W sobotę najpierw na scenie pojawi się Storo (g. 19), a później Bryska (g. 21. 30).
Scena główna na Łasztowni – harmonogram koncertów:
sobota, 19 sierpnia
19:00 STORO
21:00 Otwarcie bram
21:30 Bryska - koncert wieczoru
Scena szantowa, scena z muzyką elektroniczną i scena dziecięca
Żeglarskich ballad będzie można posłuchać na scenie przy pomniku Herkulesa na Wałach Chrobrego. Wystąpią m.in. Klang, Zemsta Królowej Anny, Kraków Street Band, IGA’cki Band, Wikingowie, Jackpot, Różanek/Sawaszkiewicz, Ryczące Dwudziestki.
Scena szantowa – harmonogram koncertów:
sobota, 19 sierpnia
16.00 IGA'cki Band
17.00 EKT Gdynia
18.00 Kraków Street Band
19.00 WIKINGOWIE
20-21 Różanek/Sawaszkiewicz
21.00 Jackpot
22.00 Cheap Tobacco
Na scenie na Wyspie Grodzkiej zabrzmi muzyka elektroniczna. Będzie ona częścią Miejskiej Strefy Letniej, gdzie w otoczeniu żaglowców i dobrej muzyki będzie można pochillować. Czekać będą leżaki, nadmorski piasek i bar z chłodnymi napojami.
Będzie też scena z występami dla dzieci usytuowana w Parku Żeromskiego.
Festiwal Orkiestr Dętych
W sobotę o 11.00 orkiestry będą maszerować na pl. Mickiewicza. A o godzinie 15.00 zaprezentują się na scenie Teatru Letniego. Tam też ogłoszone zostaną wyniki VI Festiwalu Orkiestr Dętych Szczecin 2023 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin.
Zwieńczeniem kolorowych pokazów będzie parada na Łasztowni. W niedzielę o godzinie 12.00.
Jarmark pod Żaglami, Festiwal Smaków Food Trucków i Craft Beer Zone
Na Wałach Chrobrego jak zawsze rozstawi się Aleja Artystów z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi. Będzie tam też Aleja Produktów Regionalnych. Przy ul. Admiralskiej staną festiwalowe food trucki. Różne stoiska i tawerny piwne pojawią się również przy nabrzeżu.
Największy wybór piwa z rzemieślniczych browarów z różnych zakątków Polski będzie oczywiście w Craft Beer Zone. W portowym klimacie będzie można tam odpocząć przy stanowiskach rozstawionych przy ul. Komandorskiej.
Strefa dziecięca, dwa wesołe miasteczka i Foodport
Tradycyjnie już, strefa dziecięca zostanie przygotowana przy pomniku Adama Mickiewicza. Będą tam animacje, występy i pokazy taneczne oraz wokalne, interaktywne zabawy, spektakle, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Strefa będzie otwarta w sobotę od 12.00 do 20.00.
Dzieci oblegać będą też wesołe miasteczka. Na Łasztowni do wyboru będzie kilkanaście atrakcji Holiday Park, z olbrzymim kołem młyńskim na czele. Po drugiej stronie Odry, u stóp Wałów Chrobrego, rozstawi się czeski Lunapark Jana Novego z karuzelami, kolejkami górskimi i mnóstwem innych urządzeń.
Tuż obok wejścia na Wyspę Grodzką, warto zatrzymać się w strefie gastronomicznej Foodport. W tym roku do wyboru jest 21 punktów gastronomicznych z różnorodną ofertą.
Szczegółowe informacje na temat żeglarskiego święta znajdują się na stronie https://zagle.szczecin.eu/.
Komentarze
8