Szczecińscy fani muzyki klasycznej wreszcie mogą zobaczyć koncerty na żywo! Od 29 czerwca w naszym mieście odbywa się festiwal Szczecin Classic, podczas którego usłyszeliśmy już wykonania utworów Stephana Thelena, Claude'a Debussy'ego, a przede wszystkim Ludwiga van Beethovena, w związku z 250-leciem jego urodzin. Wydarzenie organizuje Baltic Nepolis Orchestra i potrwa ono do 5 lipca.
Otwarcie pod wielką zieloną ścianą
Podczas inauguracji festiwalu wystąpił zespół Al Pari Quartet, który tworzą cztery polskie studentki kameralistyki Akademii Muzycznej we włoskiej Cremonie. Grupa ta powstała w Katowicach i od kilku lat występuje w różnych miejscach Europy, zdobywa stypendia i jest coraz bardziej ceniona. Poniedziałkowy koncert tego zespołu w naszym mieście to efekt tego, że Al Pari Quartet został zwycięzcą konkursu na rezydencję podczas szczecińskiego festiwalu.
Rośliny, ptaki i muzyka
Zaproszeni widzowie mogli zobaczyć kwartet w nietypowym otoczeniu – scena została przygotowana w patio Posejdon Center, u podnóża wielkiej zielonej ściany, którą tworzy 6200 sadzonek roślinnych. Instrumentalnej muzyce wykonywanej przez Al Pari Quartet towarzyszyły głosy ptaków, które krążyły w powietrzu nad budynkiem, a zatem nie bez powodu koncert ten zatytułowano „Odgłosy natury”. Był to pierwszy występ muzyczny w tym miejscu (i zapewne nie ostatni)!
Polirytmiczna premiera
Na początek został przedstawiony Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4 Beethovena, a następnie „Silesia” Stephana Thelena. Była to polska premiera kompozycji szwajcarskiego twórcy, którego członkinie zespołu poznały na jednym z europejskich festiwali. Ten rozbudowany, polirytmiczny utwór autor napisał specjalnie dla kwartetu, a owa współpraca będzie miała ciąg dalszy. W tym roku firma RareNoise wyda bowiem płytę, na której znajdzie się kilka utworów Thelena nagranych przez Al Pari Quartet w studio w Berlinie (oraz jedna kompozycja w interpretacji Kronos Quartet!).
W Posejdon Center na zakończenie wieczoru usłyszeliśmy Kwartet smyczkowy op. 10 Claude'a Debussy'ego.
Beethoven w Technoparku
Druga już edycja festiwalu Szczecin Classic to nie tylko koncerty, ale również zajęcia dla młodych muzyków – warsztaty i działania edukacyjne, gimnastyka z klasyką w parku obok Technoparku. We wtorek (30.06) w tym obiekcie, w sali Castanea zorganizowany został drugi festiwalowy występ. Program pod hasłem „Paleta dźwięków” składał się głównie z kolejnych kompozycji Beethovena. Kwartet Heritage z gościnnym udziałem Ewy Kuśnierz (altówka), która zastąpiła Juyoung Kim, zaprezentował Kwartet fortepianowy op. 16. Następnie Andriy Viytovych (altówka), Konstantin Heidrich (wiolonczela) i Michał Francuz (fortepian) przedstawili Nokturn na altówkę i fortepian, op. 42 tego wielkiego kompozytora. Ci trzej muzycy zagrali jeszcze także Concertstück na altówkę i fortepian George'a Enescu, jedyną kompozycję innego twórcy w tym programie, a w finale do Francuza i Heidricha dołączył Emanuel Salvador (skrzypce) i wspólnie zinterpretowali Trio fortepianowe op. 1 nr 1 Beethovena (dedykowane księciu Lichnowskiemu, który był mecenasem kompozytora), po raz pierwszy wykonane w 1795 roku.
Finał z Wassilevem
Podczas festiwalu odbędzie się jeszcze m.in. wydarzenie pod hasłem "100 lat Szczecin". 3 lipca w Ogrodzie Różanym zabrzmią utwory Astora Piazzolli (wstęp wolny, ale liczba miejsc ogranizczona), a 5 lipca w kościele parafii pw. św. Jana Ewangelisty przygotowano program beethovenowski pod hasłem „Dom Muzyki”. Bułgarski skrzypek, Vasko Vassilev z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestry zagra m.in. Sonatę patetyczną c-moll op. 13 nr 8 oraz V Symfonię w opracowaniu na orkiestrę smyczkową (wstęp biletowany).
Szczegóły na temat całego programu Szczecin Classic można znaleźć tutaj: http://szczecinclassic.pl/koncerty/.
Komentarze
1