Od piątku trwa Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych. Za nami Otwarcie i pokaz pierwszego Bloku Filmów Konkursowych.

 Ukazać i tworzyć rzeczywistość  

 

Film dokumentalny rejestruje otaczającą nas rzeczywistość, uwiecznia obrazy znane nam z codziennego  życia, jak i te, których na żywo nigdy nie bylibyśmy w stanie zobaczyć. Dzięki niemu znamy widok wojen, wybuchy wulkanów, życie mieszkańców innych państw oraz sprawy pozornie nam bliskie, lecz niekoniecznie dobrze znane: radości i smutki naszych rodaków. Reżyserzy filmów dokumentalnych nie tylko rejestrują zastaną rzeczywistość, ale także ją współtworzą – vide słynna niemiecka autorka Leni Riefenstahl, twórczyni między innymi filmów propagandowych. Jeśli chodzi o Polskę to, jak twierdzi Tadeusz Lubelski, film dokumentalny przez cały okres od II wojny odgrywał ważną rolę i choć jest z definicji zapisem rzeczywistości, pozostaje zarazem domeną sztuki*.

 

 DokumentART  

 

Festiwal DokumentART jest wyjątkowy w swoim rodzaju, ponieważ odbywa się jednocześnie w Szczecinie i Neubrandenburgu. U naszych sąsiadów organizowany jest od 17 lat, przy czym Neubrandenburg posiada już trzydziestoletnią tradycję filmową – przed DokumentART’em Niemcy posiadali Narodowy Festiwal Filmowy NRD. Szczecin współtworzy te ważne wydarzenie od 3 lat, jednak w pełnej formie odbywa się ono po raz drugi. W trakcie tegorocznego festiwalu w konkursie biorą udział 43 filmy (wybrane z ponad 300!) z 19 państw.

 

 Co obejrzymy dziś?   

 

Dzisiaj (19.10.2008) już o 10 można udać się do miejsca sztuki OFFicyna i zapoznać się z twórczością Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Po filmach odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Bizio – absolwentem szkoły i twórcą jednej z wyświetlonych etiud o intrygującej nazwie Poławiacz błękitu.

  

Od 15 w Kinie Zamek rozpocznie się Blok Konkursowy nr 2, który będzie zawierał między innymi: film Muzyczna partyzantka (Polska, 2007, Mirosław Dembiński) opowiadający o białoruskich grupach rockowych oraz opowieść o osieroconych na skutek AIDS afrykańskich dzieciach, które w muzycznym spektaklu ukazują swoje życie – Nazywam sie Kelvin... (Kenia/UK, 2007, Veena Holkar).

  

O godzinie 17:15 Kino Zamek wyświetli Blok konkursowy nr 3, po czym kinofile będą musieli przenieść się do Kina Pionier 1909, by obejrzeć Blok Konkursowy nr 4. Filmowy dzień zakończy dyskusja z twórcami filmów, która również odbędzie się w najstarszym kinie świata. Potem należałoby szybko położyć się spać, bo w poniedziałek maraton filmowy rozpocznie się o 10 filmami z Europy Wschodniej.

 

 

 

 

* T. Lubelski, WSPÓŁCZESNY POLSKI FILM DOKUMENTALNY: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/es_film_dokumentalny#top

 

 

 Z programem i streszczeniami filmów można zapoznać się na stronie: www.officyna.art.pl