Dobiega końca Ińskie Lato Filmowe, ale fani kina mają jeszcze inne, ciekawe propozycje przed sobą… Kto dysponuje wolnym czasem może udać się teraz do Poznania na Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk.
Otwarcie
To wydarzenie rozpoczęło się 15 sierpnia od Gali Otwarcia w auli UAM, podczas, której tematy filmowe wykonali muzycy orkiestry Kameralnej l`Autunno oraz akordeonowe sławy czyli Motion Trio i Marcin Wyrostek. M.in. zostały zaprezentowane motywy znane z takich filmów jak „Mission Impossible”, „Warrior” oraz premierowo kompozycja Jana A.P. Kaczmarka do realizowanego w tym roku obrazu „The Time Being,” w reżyserii Nenad Cicin-Saina (z udziałem Wesa Bentleya). Uroczystość była transmitowana na żywo przez TVP Kulturę, która codziennie przekazuje telewidzom najnowsze wieści z Transatlantyku.
Goście
Wśród festiwalowych gości w tym roku w Poznaniu można zobaczyć Richarda N. Gladstein, Julię Pietruchę, Marka Ishama, Shema Bittermana, Joe Reaglbuto i Florence Fellman (znaną z filmu „Dom z pasku i mgły”). Na specjalnych spotkaniach w Multikinie 51 będą oni opowiadali o swojej pracy i doświadczeniach. Najbardziej chyba znanym aktorem i twórcą, który przyjechał nad Wartę, jest Julian Sands (przede wszystkim kojarzony z obrazem „Pokój z widokiem” J.Ivory`ego, ale także np. z filmem „Naked Lunch”, który będzie przypomniany podczas imprezy). Ten artysta wczoraj w Teatrze polskim przedstawił monodram „Celebration Of Harold Pinter”.
Na ekranie
Oczywiście najważniejsze w programie są same filmy. Pokazy blisko 170 produkcji, rozpoczęły się 16 sierpnia i potrwają do 22 sierpnia (głównie w Multikinie 51, ale także w kinie Muza oraz w plenerowym obiekcie Concordia Design). Już można było zobaczyć np. nagrodzony w tym roku w Cannes włoski obraz „Reality” oraz niemiecki film „Barbara”(wyróżniony nagrodą za reżyserię w Berlinie). Z bardziej interesujących zapowiedzi na kolejne dni warto wymienić choćby nową komedię Kena Loacha „Whisky dla aniołów”, dramat „Broken” z udziałem Tima Rotha (reż. Rufus Norris), a także „Pozdrowienia z raju” w reżyserii Brilliante Mendozy. Ten ostatni film jest określany jako „wnikliwe studium niewoli u progu XXI-go wieku” , a rola Isabelle Huppert, uznana została za jedną z najważniejszych w jej karierze.
Wstęp na każdy seans wynosi 10 zł (filmy z sekcji Transatlantyk Docs można obejrzeć otrzymując darmowe wejściówki).
Muzyczna oprawa
Warto dodać, że muzyczna oprawa festiwalu jest bardzo interesująca. W klubie festiwalowym codziennie od północy prezentują się twórcy współcześni np. Sofa, MIAMI UFO TOUR + YESID czy Oshowski. 19 sierpnia w Teatrze Wielkim wystąpi Mark Isham (autor soundtracków do Nell”, „Siły i honoru” czy „Systemu”).
Komentarze
0