Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zamek w skali 1:100 można już podziwiać na Dziedzińcu Menniczym.
Makietę sporządzili rzeźbiarze Michał Wysocki i Stanisław Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier.
- Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne – mówi Stanisław Wysocki. – To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Wykorzystaliśmy ok. 300 kg materiału. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen.
Michał Wysocki wyjaśnia, że najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i szczegóły architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. A później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D.
- Następnie wykonany był odlew metodą wosku traconego. To stara, skomplikowana technologia – mówi Michał Wysocki.
Artyści znakomicie oddali piękno szczecińskiego Zamku. Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, np. renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.
- Właśnie dzwon, był najtrudniejszy do wykonania – mówi Michał Wysocki. - Tak małych, delikatnych elementów nie da się spawać. Trzeba było od razu odlać dzwon na wieży.
Doświadczeni rzeźbiarze, autorzy makiet m. in. dla Gdańska i Gdyni, pracę dla Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie określają krótko: - To było wielkie wyzwanie!
Zdjęcia autorstwa Beaty Bogusławskiej z Zamku Książąt Pomorskich:
Komentarze
2