„ØRGANEK & Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie” miał swój początek podczas 9. edycji projektu Wspólne Brzmienia organizowanego przez Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Efekt tej współpracy był zachwycający, a artyści zdecydowali się na krótką dogrywkę, która ma swój wielki finał już w niedzielę w Teatrze Letnim. – Specjalnie na ten koncert zaaranżowaliśmy utwory zupełnie inaczej, będzie to coś absolutnie wyjątkowego – zapewnia Tomasz Lewandowski, klawiszowiec z zespołu Organek.
Zespół Organek
Grupa ØRGANEK powstała w 2013 w Toruniu z inicjatywy trzech muzyków funkowo soulowego zespołu Sofa – gitarzysty, wokalisty, autora muzyki i prozy - Tomasza Organka, basisty Adama Staszewskiego i perkusisty Roberta Markiewicza. Skład uzupełnił klawiszowiec Tomasz Lewandowski. Dotychczas zespół wydał cztery płyty długogrające, „Głupi” (2014), „Czarna Madonna” (2016) – oba albumy uzyskały status platynowej płyty, a także „Ocali nas miłość” (2021) oraz „Na razie stoję, na razie patrzę” (2021). Muzyka zespołu została do tej pory uhonorowana trzema Fryderykami. Przez dwa lata (2016-2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek – brał udział w nagraniu trzech utworów przewodnich trasy Męskie Granie. Dwa z nich skomponował – „Watahę” z 2016 i „Nieboskłon” z 2017.
Zespół zagrał w Szczecinie wiele świetnych koncertów klubowych i plenerowych, ale w Teatrze Letnim po raz ostatni zameldował się jeszcze przed remontem. Szybki przegląd kalendarza wskazuje, że to jedna z niewielu okazji na rockowe brzmienia w Parku Kasprowicza.
Projekt „Wspólne brzmienia”
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie w ciągu 20-letniej działalności zaznaczył i ugruntował swoją obecność w czołówce krajowej chóralistyki. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy w postaci nagród na prestiżowych konkursach oraz festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą. Różnorodny repertuar zespołu zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, utwory o tematyce marynistycznej, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.
W tej edycji odsłony projektu Wspólne Brzmienia chór chciał podkreślić wagę synergii słowa, potęgi dźwięku i obrazu w bogatym przekazie artystycznym i wykazać jej siłę oddziaływania na odbiorcę, zawartą w muzycznej historii. Wraz ze znanymi gośćmi, chórzyści wykonują nietuzinkowe, stworzone specjalnie na tę okazję instrumentalno-chóralne aranżacje, które scalą ze sobą pozornie odmienne gatunki i style muzyczne.
Dotychczas chór zaprosił do współpracy: zespół Fisz Emade Tworzywo, Kubę Badacha, Kayah, zespół Kroke, Grupę MoCarta, Ireneusza Krosnego, zespół Mikromusic, Skubasa oraz Smolika, Dorotę Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua, Artura Andrusa, Miłosza Wośko czy też chóry z Ameryki Łacińskiej.
Wyjątkowa okazja
Zespół Ørganek, słynący z wyjątkowej jakości artystycznej zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej, przygotował wraz z chórem swoje największe przeboje, a wśród nich „Italiano”, „Mississippi w Ogniu”, „Głupi Ja”, „Wiosna”, „Walcz”, „Samoloty”, „Fotograf Brok” w nowych, wyjątkowo lirycznych, zaskakujących czy pełnych energii aranżacjach. Pięćdziesięcioosobowy chór nadaje utworom wyjątkowo spektakularnego wymiaru, porusza i uwydatnia wspaniałe melodie utworów stworzonych podczas całej muzycznej kariery zespołu ØRGANEK.
Dwa koncerty, które odbyły się w ramach projektu w 2022 roku w szczecińskiej Filharmonii, zostały wyprzedane, podobnie jak tegoroczne dogrywki w Warszawie, Bielsko-Białej oraz Toruniu. Szczeciński przystanek jest ostatnim na trasie, swoistym powrotem „Wspólnych brzmień” do domu, ale jednocześnie na nową scenę. Tym razem artyści spotkają się na deskach Teatru Letniego.
Do końca sezonu w Teatrze Letnim pozostało zaledwie kilka wydarzeń. Wspólny występ Organka i Chóru Politechniki Morskiej oraz odbywający się dzień wcześniej koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wydają się być jednymi z najciekawszych tegorocznych propozycji. Ostatni weekend sierpnia to idealny moment na odrobinę wytchnienia w kulturalnym towarzystwie. I to w tak pięknych okolicznościach jak nagradzany szczeciński amfiteatr.
Bilety na wydarzenie są dostępne na platformach Bilety.fm, Biletomat.pl oraz Ticketos.pl.
Harmonogram wydarzenia:
19:00 - otwarcie obiektu
20:00 - koncert
27 sierpnia 2023 (niedziela)
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
ul. Fałata 2, Szczecin
https://koncerty.szczecin.pl/events/organek-chor-politechniki-morskiej/
Komentarze
1