To chyba najbardziej znane dzieło Stanisława Moniuszki. Choć "Straszny dwór" jest bardzo ceniony i popularny, to "Halka" jest uważana za naszą pierwszą operę narodową. 17 maja zostanie wykonana (w koncertowej, dwuaktowej wersji) na scenie Teatru Polskiego, na Łasztowni. Wy też możecie tam być, bo mamy dla Was bilety!

Moniuszko zaczął tworzyć „Halkę” w 1846 roku, do libretta poety Włodzimierza Wolskiego. Premiera nastąpiła dwa lata później. Akcja opery rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII wieku, a tytułowa bohaterka, to wiejska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez bogatego panicza Janusza. Kiedy rodzi mu dziecko, Janusz ją porzuca i żeni się ze szlachcianką. To początek tragicznych wydarzeń, które są fabułą tego dzieła...

W roku jubileuszu 200. urodzin Stanisława Moniuszki, opera ta zabrzmi pewnie w sposób szczególny. W najbliższy piątek, 17 maja, o godz. 19:00 w Teatrze Polskim na Łasztowni (hala przy ul. Energetyków 40) „Halka” zostanie przedstawiona w wersji wileńskiej, dwuaktowej, prezentowanej rzadziej. Wykonawcy to: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra oraz soliści: Gabriela Kamińska (Halka), Anna Wilk (Zofia), Witold Żołądkiewicz (Jontek), Tomasz Łuczak (Janusz), Zbigniew Debko (Marszałek), Marek Picz (Cześnik), Krzysztof Machowski (Góral), pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Szczecin, a dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Dla naszych czytelników mamy aż 5 podwójnych biletów na to wydarzenie. Przekażemy je osobom, które jako pierwsze udzielą poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe:

"W jakim mieście odbyła się premiera "Halki" Stanisława Moniuszki?".

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@wszczecinie.pl. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową i poinformujemy jak odebrać wygraną.