Na pl. Katedralnym, ul. Grodzkiej i pl. Orła Białego rozstawiło się ponad 200 stoisk z różnorodną ofertą smakołyków i rękodzieła. Jest też scena koncertowa i strefa zabaw dla dzieci. XII Jarmark Jakubowy, towarzyszący odpustowi katedralnemu, potrwa do niedzieli 25 lipca.
Oferta jest bardzo bogata i różnorodna. Na stoiskach ze smakołykami znajdziemy sery, miody, chleby, tradycyjne wędliny, zioła, regionalne piwa i wina. Wielbiciele rękodzieła mogą wybierać wśród oryginalnej biżuterii, ceramiki czy wyrobów z wikliny. Jest też możliwość by na miejscu spróbować kołacza, podpłomyków albo ponczu. A to wszystko tylko mała część produktów, które znajdziemy na stoiskach.
Produkty spod samiuśkich Tater
Jarmark Jakubowy już na stałe wpisał się w kalendarz plenerowych imprez w Szczecinie. W ubiegłym roku nie mógł jednak odbyć się ze względu na pandemię koronawirusa. Tym chętniej wystawcy zjawili się teraz. Nawet z drugiego końca Polski.
– Cieszymy się, że w końcu mogliśmy przyjechać z naszymi produktami góralskimi – mówi pan Jasiek z Białego Dunajca, oferujący „Sery z Podhala”. – Polecam zwłaszcza oscypek z dodatkiem ziół, czosnku niedźwiedziego, suszonych pomidorów i bazylii. Świetnie może zastąpić ser feta, jest idealny do sałatki greckiej.
Hitem może być szarlat zwisły
Zainteresowanych nie brakuje. Nawet stałych klientów, którzy co roku specjalnie wybierają się na Jarmark Jakubowy, by zaopatrzyć się w świeżą partię oscypków. Dużo osób zatrzymywało się również przed stoiskiem „Byliny i susz” z bukietami oraz innymi ozdobami z suszonych kwiatów. Wrażenie robi nie tylko wygląd, ale też zapach tych oryginalnych kompozycji.
– Mamy tu lawendę i wiele innych pięknie pachnących roślin, co tworzy niesamowitą mieszankę. Wielu osobom kojarzy się z zapachem siana, co przypomina im dziecięce wakacje spędzone u babci na wsi – mówią Agnieszka i Jarosław Lesiakowie z Odolanowa w Wielkopolsce. – Wszystkie ozdoby przygotowujemy ręcznie od podstaw. Siejemy nasiona, pikujemy rośliny, sadzimy do gruntu, suszymy kwiaty i gotowe kompozycje rozwozimy mieszkańcom różnych stron Polski. W tym roku hitem może być szarłat zwisły.
Koncerty i oferta dla dzieci
Oferta wystawców to tylko część atrakcji Jarmarku Jakubowego. Na pl. Orła Białego rozstawiło się miasteczko dziecięce ze strefą Eko i placem zabaw. Na scenie na pl. Katedralnym wystąpią natomiast m.in. Grażyna Łobaszewska i Arka Noego. Szczegółowy program dostępny jest w naszym kalendarzu wydarzeń.
Głównym organizatorem XII Jarmarku Jakubowego jest parafia pw. św. Jakuba Apostoła. Wierni mogą wziąć udział w rekolekcjach i uzyskać odpust.
Komentarze
20