Średniowieczny obóz z dawnymi rzemieślnikami, templariusze, husaria, wikingowie, żołnierze wojsk pancernych z czasów II wojny światowe. Mimo pandemii i bardzo wymagającej pogody blisko 150 rekonstruktorów historycznych z Polski i Niemiec wzięło udział w tegorocznym IV Spotkaniu z Historią Pomorza Zachodniego połączonym z Polsko-Niemieckimi Warsztatami Średniowiecznymi i X Templariadą. Organizatorzy już zapowiadają, że chętnie powrócą na polanę nad Płonią w przyszłym roku.
Spotkanie z historią naszego regionu wraz z rekonstrukcjami historycznymi już po raz czwarty zorganizowało stowarzyszenie Komandoria Chwarszczany. Wydarzenia odbyły się w ostatni weekend września br. w zupełnie w nowym miejscu – na polanie przy ul. Aksamitnej w Szczecinie–Płoni.
Jak podkreślają organizatorzy, dzięki zmianie lokalizacji i połączeniu dwóch imprez w jedną (Spotkanie z Historią przeniosło się do Płoni z Zamku Książąt Pomorskich i zostało połączone z Templariadą, organizowaną do tej pory przy kaplicy templariuszy w Chwarszczanach) udało się stworzyć najciekawsze wydarzenie historyczne w Zachodniopomorskiem w wymagającym 2020 roku. Motywem przewodnim weekendowego spotkania w Szczecinie–Płoni były rekonstrukcje XIII-wieczne, ale w wydarzeniu uczestniczyli też rekonstruktorzy i pasjonaci czasów II wojny światowej wraz ze sprzętem i uzbrojeniem.
Nowa lokalizacja pozwoliła też na przygotowanie obozu średniowiecznego z prawdziwego zdarzenia, w którym na odwiedzających w ciągu trzech dni czekało ponad 20 różnych aktywności. Uczestnicy mogli brać udział w m.in.: warsztatach i turniejach fechtunku w różnych konkurencjach, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, bronią białą ciężkozbrojnych, lekkozbrojnych oraz drzewcową, oraz z wyposażeniem piankowym; koncertach muzyki dawnej; warsztatach i pokazach rzemiosła dawnego, w tym: sprawnościowej jazdy konnej, kulinarnych – przygotowywania średniowiecznych potraw, kowalskich – tworzenia włóczni, noży i rekwizytów średniowiecznych na dwóch różnych stanowiskach kowalskich prezentujących różne sposoby tworzenia uzbrojenia pod okiem kowala, bartniczych – tworzenia barci w pniu drzewa i pozyskiwania miodu różnymi sposobami na przestrzeni wieków, kamieniarskich – obrabiania kamienia pod okiem mistrza kamieniarskiego, łuczniczych, budowy i obsługi maszyn oblężniczych, garncarstwa – z możliwością tworzenia na kole garncarskim własnych przedmiotów użytkowych jak kubki i misy, obróbki drewna, snycerki i szczytnictwa, rzutu oszczepem i nożem, warsztatach obyczajów dawnych, warsztatach tańca dawnego, fireshow.
Odwiedzający, jak i zaproszeni goście uczestniczyli również w projekcie kostiumologicznym. Dzięki wiernie odwzorowanej broni, oryginalnym strojom oraz możliwości poznania obyczajów naszych przodków, mieli niepowtarzalną okazję, by poczuć się jak mieszkańcy dawnego Szczecina.
IV Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego zostało oczywiście zorganizowane przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czego wynikiem było częściowe ograniczenie liczby zarówno uczestników, jak i gości. W wydarzeniu wzięło udział około 150 rekonstruktorów, pasjonatów historii i osób zaangażowanych w zachowanie i promocję wspólnej tradycji polsko-niemieckiego pogranicza, którzy przyjechali do Szczecina zarówno z Polski, jak i Niemiec.
Pogoda w tym roku była wyjątkowym wyzwaniem – momentami woda lała się z nieba strumieniami – ale mimo wszystko udało się stworzyć niesamowitą atmosferę, dzięki której partnerzy i goście w przyszłym roku chętnie wrócą nad Płonię. Jak zapowiadają organizatorzy, w przyszłym roku planują rozwinąć skrzydła tego wydarzenia.
IV Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego połączone z X Templariadą oraz Polsko-Niemieckimi Warsztatami Średniowiecznymi od strony historycznej koordynowali komandor Tomasz Osak oraz dowódca pocztu komandorii Bartosz Blady.
Wydarzenie wsparli ponownie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Krzysztof Barczyk oraz Rada Osiedla Płonia Śmierdnica Jezierzyce.
Wśród gości znaleźli się m.in.: Poczet Brecha De, Piotr Parka GRH Pro Maiorum Gloria, Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej, Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, Bractwo Maltańskie ze Szczecina, Stowarzyszenie Koszalińska Kompania Rycerska, Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Schwarzwölfe Heiko Hübner Axel Reineke, Mistrz Kamieniarstwa Arvo Dariusz Dembiński wraz z delegacją Rafałem Plezią - Wójtem Gminy Legnickie Pole, Poczet Łukasza Lewandowskiego wraz z rodziną, Kuźnia Kalcifer Igor Alagierski Adela Krzęczko – Alagierska Magdalena Kopiczko, Drużyna Wielecko-Pomorska "Gryf" z Mikołajem Namirem Różyckim, a z okresu II wojny światowej szczecińskie grupy: Stowarzyszenie Zachód 1944, Przemysław Borkowski, GRH 549 Volksgrenadier-Division. Specjalne podziękowania za wsparcie dla Ruska Bania Szczecin za umożliwienie dogrzania się rycerstwa w cudownej bani.
Film: Cinemagic - film & fotografia Borys Panfil
Konie: Horseback Stunt Shows - Pokazy Konne Blizzard Bartosz Gadziomski
Komentarze
0