Projekcje filmowe, wernisaże, pikniki i warsztaty, to tylko niektóre z działań, które właśnie tutaj są prowadzone. W willi przy al. Wojska Polskiego 90 działa Szczeciński Inkubator Kultury, w którym można rozwijać swoje pasje i kreatywność. W tym roku ta instytucja znów ma wiele do zaproponowania.

Najważniejsze wydarzenia

Wśród wydarzeń zaplanowanych w INKU na ten rok są m.in.: Tydzień Aktywności Kreatywnej, Wnioskoton, imprezy w ramach Dni Kultury Francuskiej, projekcje filmów francuskich w ramach Ciné Club (w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca). Odbędzie się też czwarta edycja Festiwalu Tkaniny. Jego program będzie jeszcze ciekawszy. Aleksandra Gisges-Dalecka, która kieruje tym projektem, zapowiada, że zobaczymy w Szczecinie prace bardzo cenionego profesora Włodzimierza Cygana.

– Tematem przewodnim tej edycji festiwalu będzie wielowymiarowość tkaniny, a wśród wielu punktów programu przewidziano także warsztaty i pokaz mody, do którego wracamy po rocznej przerwie – mówi organizatorka.

Bezpłatne warsztaty

Szczeciński Inkubator Kultury jest przestrzenią, która odpowiada potrzebom organizacji pozarządowych, ale również indywidualnych osób zarówno artystów, jak i amatorów, czyli osób, które chcą tworzyć i prezentować swoje prace (mogą one np. wnioskować o wynajem sal). To także miejsce, w którym organizowane są warsztaty podnoszące kompetencje, dotyczące m.in. wystąpień publicznych, inteligencji emocjonalnej, pisania wniosków o pozyskiwanie funduszy. Wiele z nich jest bezpłatnych. Warto więc na bieżąco sprawdzać ofertę INKU.

37 organizacji

Obecnie w ramach Inkubatora działa 37 organizacji i innych podmiotów, z czego dwanaście wynajmuje tu pomieszczenia. Jest to m.in. Stowarzyszenie Officyna, znane przede wszystkim dzięki organizowaniu Szczecin European Film Festival oraz promocji kina europejskiego (projekcje m.in. w Inkubatorze Kultury). Działa tu także szczeciński oddział Związku Literatów Polskich, który zrzesza lokalnych pisarzy i poetów, organizując m.in. takie wydarzenia jak Szczecińska Wiosna Poezji, konkurs im. J. Bursewicza „o Złotą Metaforę” czy też przygotowując pozycje książkowe, publikowane m.in. w serii Akcent (najnowsza to debiutancki tom poezji Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej). W ramach tegorocznych Dni Morza ZLP planuje kolejne już „Wodowanie statków poezji”.

Długo oczekiwany album

Swoje biuro i salę prób ma tutaj również Baltic Neopolis Orchestra, która w ubiegłym roku świętowała swoje 10. urodziny i dotarła m.in. do RPA oraz Krasnojarska... W styczniu tego roku wydała długo oczekiwany album „4 AM Tango” nagrany z bandoneonistą Marcello Nisinmanem, promowany podczas specjalnego koncertu w Trafostacji Sztuki. BNO planuje kolejne wydarzenia w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie, oraz pod hasłem „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”.

Mobilna ekspozycja w kontenerze

Nowym najemcą biura w INKU jest Stowarzyszenie MiastoHolizm, ostatnio znane z inicjatywy Polish Culture Trip. Ten projekt to mobilna ekspozycja dotycząca polskiego dizajnu, malarstwa i plakatu, zlokalizowana w odnowionym, funkcjonalnym kontenerze. Wystawa odwiedziła już wiele miejsc w kraju, w planach są oczywiście kolejne. Szczegóły będą znane wkrótce.

Więcej informacji o planach Szczecińskiego Inkubatora Kultury można znaleźć na stronie inkubatorkultury.szczecin.pl