Turniej Muzyków Prawdziwych, International Lutoslawski Youth Orchestra, Music.Design.Form Festival oraz projekt Music.Multimedia.Management – niezwykle ciekawie zapowiada się sezon artystyczny 2022/2023 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Jego motywem przewodnim jest „harmonia”. „Chcemy, aby przyniósł on ukojenie w tych dynamicznych i trudnych czasach” – tłumaczy Dorota Serwa, dyrektor instytucji.

W nadchodzącym sezonie artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie nie zabraknie trzech sztandarowych wydarzeń, wśród których dwa będą obchodzić małe jubileusze. Pojawią się także lubiane przez melomanów cykle – Espressivo (jazz), SoundLab (muzyka elektroniczna i eksperymentalna), Rubato (muzyka świata), Brillante (muzyka popularna w wersjach orkiestrowych), Energico (projekty niekonwencjonalne).

International Lutoslawski Youth Orchestra

Już w środę (10 bm.) do Szczecina przyjadą młodzi muzycy z całego świata, którzy będą tworzyć tegoroczny skład International Lutoslawski Youth Orchestra. To niezwykły projekt edukacyjny oraz pierwsza w Polsce w pełni międzynarodowa orkiestra młodzieżowa. Co roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza młodych, utalentowanych muzyków z całego świata do wzięcia udziału w warsztatach orkiestrowych.

Przez najbliższe 10 dni młodzi muzycy będą praktykować pod okiem tutorów, a już 17 sierpnia zagrają koncert w berlińskim Konzerthausie w ramach Young Euro Classic.

– To dla nas bardzo duże wyróżnienie i jednocześnie ukoronowanie tych 10 lat pracy – podkreśla Mateusz Czarnowski, koordynator projektu ILYO oraz Turnieju Muzyków Prawdziwych. – Tegoroczny program jest naprawdę godny uwagi.

Główny koncert ILYO zaplanowano 19 sierpnia. W złotej sali filharmonii zabrzmią m.in. Bianca da Molena op. 6 Prolog symfoniczny do dramatu ''Biała gołąbka'' J. Nowińskiego Mieczysława Karłowicza. Nie może się obejść także bez dzieła patrona orkiestry młodzieżowej. W tym roku instrumentaliści zagrają również Koncert wiolonczelowy skomponowany dzięki inspiracji Mścisława Rostropowicza. W wykonaniu tego utworu ILYO będzie towarzyszyć młody solista Marcin Zdunik.

VIII Turniej Muzyków Prawdziwych

Wraz z początkiem września rozpocznie się również VIII Turniej Muzyków Prawdziwych. Przedsmakiem oficjalnego otwarcia będzie koncert zespołu Drewo – prekursora nurtu „muzyki autentycznej” w Ukrainie. Zespół powstał w 1979 roku w Kijowie. Jego repertuar to pieśni obrzędowe, liryczne i ballady głównie z Polesia i Lewobrzeża. Muzycy wystąpią 31 sierpnia w sali kameralnej.

Koncert inaugurujący VIII Turniej Muzyków Prawdziwych zaplanowano 2 września. – W tym roku wybraliśmy kontekst sąsiedzki. Zagramy utwory kompozytorów litewskiego, białoruskiego i ukraińskiego pochodzenia – dodaje Mateusz Czarnowski.

Tym samym wybrzmią „Sny zamkowej góry” Konstantina Yaskova, „Koncert na bandurę i orkiestrę nr 4” Yuryi’a Oliynyk’a oraz poemat symforniczny „W lesie” Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.

Music.Design.Form Festival

Kolejnym, sztandarowym wydarzeniem będzie Music.Design.Form Festival. Po raz piąty w szczecińskiej filharmonii wystąpią najlepsi muzycy z Polski i świata, a na uczestników czekać będą nieoczekiwane połączenia artystyczne, muzyczne i wizualne.

Muzyczna część festiwalu rozpocznie się 21 września o godz. 20 niezwykłym koncertem. Autorską wizję harmonii zaprezentują kompozytor Jimek oraz muzykant, śpiewak i tancerz Jacek Hałas. Dwa dni później wieczór upłynie pod znakiem muzyki elektronicznej. Białym holem filharmonii zawładnie brytyjski didżej i producent Max Cooper, który do Szczecina przyjedzie ze swoim najnowszym projektem „Unspoken Words”.

Gwiazdą koncertu zamykającego festiwal MDF będzie nie bojąca się muzycznych wyzwań China Moses. Artystka wystąpi 25 września o godz. 19 w towarzystwie orkiestry symfonicznej pod batutą Troya Millera.

Muzyczny happening i iluminacje na lodowym pałacu

– Uczestnicy wydarzenia zobaczą także niesamowite iluminacje na elewacji lodowego pałacu. W tym roku ich aranżacją zajmie się warszawskie studio FreeTheColors – zapowiada Kinga Rozkrut, kierownik sekcji wydarzeń artystycznych w szczecińskiej filharmonii. – Będzie również okazja do poczucia harmonii Układu Słonecznego w specjalnej instalacji z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości oraz dźwięków pochodzących z kosmosu.

Tegoroczny MDF Festival to także muzyczny happening na placu Solidarności. Już 18 sierpnia organizatorzy wydarzenia wspólnie z muzykami i mieszkańcami spróbują wspólnie odnaleźć harmonię między naturą, człowiekiem i przestrzenią miejską. Głównym bohaterem wieczoru będzie drzewo.

– Wokół niego ułożymy żywą, ludzką mandalę grającą harmonijne dźwięki. Zwieńczeniem happeningu będzie posadzenia drzewa na pobliskiej Łące Kany. Uczestnicy również utrzymają roślinne sadzonki, które wzbogacą zieloną tkankę Szczecina – dodaje Dorota Serwa.

Music.Multimedia.Management

Podczas nowego sezonu artystycznego na kolejny etap wejdzie projekt Music.Multimedia.Management, który współfinansowany jest z norweskiego mechanizmu finansowego.

– To projekt, w którym przede wszystkim dajemy szansę młodym ludziom na zdobycie nowych kwalifikacji i profesji. Obecnie weszliśmy na kluczowy etap, w ramach którego wyselekcjonowana grupa będzie samodzielnie realizować wydarzenia – tłumaczy Dorota Serwa.

W tym roku Music.Multimedia.Management to przede wszystkim koncert organizowany przez stażystów. – To żmudny projekt, ale część z naszych stażystów uzyskała bardzo dobre miejsca pracy. Jedna z podopiecznych została zatrudniona w BBC i zajmuje się muzyką klasyczną – podkreśla dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.