Wojewoda wydał pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police. Będzie on częścią kompleksu petrochemicznego Polimery Police, który ma produkować 437 tys. ton polipropylenu rocznie.
Terminal składać się będzie z dwóch kriogenicznych naziemnych zbiorników na propan o pojemności 40 tys. m3 oraz jednego kriogenicznego zbiornika naziemnego na etylen o pojemności 12 tys. m3. Na nabrzeżu powstaną: pomost przeładunkowy, podziemna komora pompowni ścieków sanitarnych, budynki sterowni, stacji transformatorowej i pompowni przeciwpożarowej, drogi pożarowe i serwisowe oraz rurociągi technologiczne do transportu produktów propanu i etylenu.
- Pozwolenie daje możliwość rozpoczęcia realizacji jednej z największych inwestycji petrochemicznych w polskim i europejskim przemyśle – mówi wicewojewoda Marek Subocz. – To ogromna szansa na rozwój gospodarczy całego regionu Pomorza Zachodniego.
Polimery Police mają być gotowe w IV kwartale 2022 r. W maju podpisano umowę na wykonanie tego projektu z Hyundai Engineering Co., Ltd. To przedsięwzięcie Grupy Kapitałowej Grup Azoty realizowane przez spółkę celową (SPV) Grupa Azoty Polyolefins S. A. Częścią fabryki będą: instalacja do produkcji propylenu (PDH), instalacja do produkcji polipropylenu (PP), terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoportu), infrastruktura logistyczna, instalacja pomocnicza.
Komentarze
20