Akcja "Nowe kino w mieście!", warsztaty arteterapeutyczne, specjalny, filmowy program zajęć dla najmłodszych... To tylko niektóre z tegorocznych działań Stowarzyszenia Officyna. Kilka dni temu podano informacje na ten temat, w tym także te dotyczące Szczecin Film Festivalu. Tak teraz nazywa się największe wydarzenie, które Officyna co roku organizuje.
Festiwal zyska światowy charakter
Ten festiwal już kilka razy zmieniał nazwę, cały czas poszerzając profil treściowy. W swoich założeniach ma przekraczanie kolejnych granic, a dzięki nowej „korekcie” stanie się bardziej światowym wydarzeniem. Bartosz Wójcik, dyrektor programowy SFF 2019, informuje, że „symbolicznie i sprawczo usunięty z nazwy przymiotnik „europejski”, tym samym sugeruje przegląd filmów ze wszystkich kontynentów”.
Można już przysyłać zgłoszenia konkursowe
Podobnie jak w poprzednich latach, festiwal będzie podzielony na dwie części - czerwcową i październikową. Kilka dni temu rozpoczął się nabór do konkursów Szczecin Film Festival i już na samym początku do organizatorów dotarło 12 zgłoszeń. Swoje prace można przesyłać w ramach Telefon Art-u, Pop SEFF-u, Music SEFF-u i Zachodniopomorskich Shortów. Nabór potrwa do 28 kwietnia. Produkcje powstałe po 1 stycznia 2018 roku, można zgłaszać m.in. poprzez stronę internetową: http://www.szczecinfilmfestival.com/. Najlepsze dzieła zgłoszone do tych właśnie kategorii zostaną zaprezentowane w dniach 12 - 16 czerwca 2019 roku.
W przypadku Konkursu Europejskiego ostateczny termin na zgłoszenie mija 23 czerwca. Wyselekcjonowane filmy do niego zakwalifikowane widzowie zobaczą jesienią (w drugiej połowie października).
Działania dla dzieci i młodzieży
Organizatorzy zapowiedzieli również, że poszerzony zostanie program zainicjowanego rok temu projektu SEFF MINI. To działania, które poprzez medium filmu i przy wykorzystaniu nowych technologii, eksperymentów artystycznych i interaktywnych działań o charakterze animacyjnym, aktywizują twórczo dzieci i młodzież. Będą one prowadzone zarówno w czerwcu, jak i w październiku, czyli w obu częściach Szczecin Film Festival.
Klasyka kina i polscy mistrzowie w INKU
Ciekawie zapowiada się także akcja "Nowe Kino w Mieście!", w ramach której planowane są filmowe wieczory w kinie INKU. To będzie repertuar, w którym będzie obecna klasyka kina światowego (Woody Allen, Pedro Almodovar), a także mistrzowie polskiego kina. Pierwszy seans zaplanowano na początek kwietnia. „Jeszcze nie możemy podać tytułu jaki zaprezentujemy wtedy. Przygotowujemy bardzo ciekawe otwarcie całej akcji i mam nadzieję, że będzie to atrakcyjna propozycja dla kinomanów” – mówi Monika Petryczko ze Stowarzyszenia Miastoholizm, która koordynuje ten projekt.
Scenariusz na życie. 100 spotkań dla środowisk wykluczonych
Stowarzyszenie OFFicyna otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura Dostępna" na realizację projektu „Pracownie filmowe: Scenariusz na Życie”. To rodzaj działań o charakterze arteterapeutycznym. Projekt zakłada realizację ponad 100 spotkań dla podopiecznych świetlic środowiskowych i schronisk dla bezdomnych, penitencjariuszy zakładów karnych, osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu, dzieci chorych na białaczkę. Umożliwi to tym osobom kontakt ze współczesnym filmem dokumentalnym, animacją, wideo- i telefonartem.
Komentarze
0