To nowe miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, muzycznych, prezentacji sztuki czy projekcji filmowych. Ażurowa konstrukcja ze stalowych elementów, „ukryta” pod zielonym dachem została zrealizowana w ramach programu „Lechstarter” (który od ponad 3 lat zmienia przestrzenie miejskie w kraju) i w tym tygodniu stanęła w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego.
Gotowa infrastruktura kulturalna
– Zadzwonił do mnie Filip Springer, który dużo jeździ po kraju i wie jak on się zmienia oraz czego w nim brakuje. Pomyśleliśmy o tym, że można ożywić kulturalnie konkretne miejsca Polski w ramach Lechstartera – mówi projektant, Jakub Szczęsny. – Postanowiliśmy stworzyć system, który będzie gotową infrastrukturą. Konstrukcję, która ma być łatwa w konserwowaniu i wymienianiu części. Ta „rzecz” ma być przyjemnie prymitywna, ale funkcjonalna i służyć organizacji różnych wydarzeń nie tylko kulturalnych, ale też edukacyjnych – dodaje.
49 tysięcy głosów na Szczecin!
W czwartej edycji Lechstartera formuła akcji została zatem poszerzona i przygotowano trzy projekty miejskich przestrzeni, pozwalających na wspólne spędzanie czasu i łączące działania kulturalne ze sztuką, ale także nowoczesnym designem. Następnie organizatorzy wybrali kilkanaście organizacji pozarządowych z całej Polski, które zgłosiły chęć zaaranżowania miejsca dla takiej instalacji w swoim mieście. W Szczecinie taką gotowość wyraziła fundacja Kamienica 1.
Do 20 maja tego roku trwało głosowanie w Internecie na konkretne miasta i lokalizacje. Szczecinianie wybrali Ogród Inkubatora Kultury i to miejsce najwyraźniej spodobało się wielu osobom także spoza naszego miasta.
– Głosowali ludzie praktycznie z całego świata, z innych krajów, ale też z Warszawy czy z Poznania, czyli z miejsc, w których te lokalizacje też mogły się pojawić – mówi Marta Wylegała, dyrektor Szczecińskiego Inkubatora Kultury. – Choć sytuacja do końca się zmieniała, to Szczecin uzyskał ostatecznie ponad 49 tysięcy głosów i zajął drugie miejsce, za Kielcami.
Otwarcie w październiku
– Podczas głosowania zmobilizowaliśmy inne organizacje pozarządowe oraz instytucje kulturalne do promowania całej akcji w Szczecinie – mówi prezes fundacji Kamienica 1, Marek Szymański – i wiemy, że są zainteresowane działaniami w tej nowej przestrzeni. Zachęcamy też mieszkańców do przychodzenia do ogrodu i czynnego uczestnictwa w jej funkcjonowaniu.
Konstrukcja w kształcie trójkata, która stanęła w ogrodzie przy al. Wojska Polskiego 90, jest bardzo dobrze przystosowana do różnorakich aktywności. W jej wnętrzu znajdują się ławki, krzesła, stoły, hamaki, rzutnik, a nawet miejsce na małą scenę. Podłoga jest drewniana, a wokół wkomponowane są rośliny. Firma, Promex, która dokonała montażu tej instalacji daje gwarancję na dwa lata jej użytkowania (dziś podpisany został przez projektanta odbiór techniczny), ale oczywiście funkcjonowanie tego kulturalnego ogrodu może potrwać dłużej.
– Mamy nadzieję, że tak faktycznie będzie, bo lokalizacja jest dobra, a my mamy wiele pomysłów, by ją wykorzystać. Na początku października planujemy imprezę na otwarcie tego obiektu – mówi Szymański.Więcej informacji o tym wydarzeniu i kolejnych planach znajdziecie już niedługo także na naszych stronach.
Komentarze
11