Przy wejściu trzeba uważać na „pływającą” podłogę, ale ogólnie budynek jest w dobrym stanie. Poza stolarką drzwiową, wewnątrz nie zachowało się jednak zbyt wiele elementów oryginalnego wystroju. Willę przy al. Wojska Polskiego 95 będzie można kupić od miasta za co najmniej 4,5 mln zł.

Budynek powstał w latach 1875-76 w stylu angielskich posiadłości wiejskich, z charakterystycznymi wieżyczkami i blankami, upodabniającymi go do dawnych gotyckich zamków. Skorzystaliśmy z nadarzającej się okazji (wizja lokalna przed przetargiem), by zobaczyć jak willa prezentuje się w środku.

Stolarka drzwiowa z rozetami

Od razu widać, że wnętrza były wielokrotnie przebudowywane. Z efektowniejszych XIX-wiecznych elementów w oczy rzuca się przede wszystkim stolarka drzwiowa z rozetami. Przy wijących się na szczyt wieżyczki schodach zobaczyć można, najprawdopodobniej oryginalne, drewniane tralki.

W willi przez pół wieku działał rodzinny dom dziecka i wciąż można poznać, że wiele pomieszczeń zaaranżowanych było na pokoje dla podopiecznych. W salonie nadal znajdziemy pianino.

Do trzech razy szuka? Jest „pewne zainteresowanie”

Od 2019 roku budynek stoi pusty. Miasto już dwukrotnie próbowało go sprzedać, ale ani w listopadzie 2022 r., ani w marcu 2023 r. nikt nie złożył oferty. Kolejny przetarg odbędzie się 1 czerwca w siedzibie urzędu miasta.

– Odnotowaliśmy pewne zainteresowanie nabyciem zabytku. Były telefony oraz wizje w terenie – informuje Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta.

Cenę wywoławczą obniżono z 5 mln zł na 4,5 mln zł. Budynek jest w dobrym stanie, więc bonifikata wynikająca z wpisu do rejestru zabytków wynosi nie 50, tylko 5 procent.

Nowy właściciel będzie musiał wykonać prace konserwatorskie

Kupno willi to jednak dopiero początek wydatków potencjalnego inwestora. Później będzie on zobowiązany, by w czasie 2 lat wykonać niezbędne prace konserwatorskie. Chodzi przede wszystkim o usunięcie przyczyn zawilgocenia piwnic oraz tarasu, osuszenie ścian oraz założenie odpowiedniej izolacji murów. Wymagana jest konserwacja zachowanej oryginalnej stolarki okiennej. W ogrodzie ochroną objęty jest starodrzew z dębami i cisami.

– Wojewódzki Konserwator Zabytków zezwalając na sprzedaż zabytku poinformował o konieczności uzyskania jego zgody, na wykonywanie wszelkich prac i robót przy nim, zatem szczegółowy zakres prac konserwatorskich niezbędnych przy ww. zabytku, będzie musiał zostać uzgodniony z WKZ, już na etapie inwestycji – dodaje Sylwia Cyza-Słomska.

Według studium to miejsce na usługi

Przeznaczona na sprzedaż działka (willa z ogrodem i trzy budynki gospodarcze) ma 2 290 m2. Zgodnie z zapisami w studium, funkcją dominującą w tym miejscu są usługi. Dla tego obszaru nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Willę przy al. Wojska Polskiego 95 zbudowano dla kupca i rentiera W. Flügge. Przed wojną budynek kilka razy zmieniał właścicieli, by w 1935 r. zostać wynajęty oddziałowi SS. Polacy najpierw przeznaczyli efektowną willę dla wojskowych, a później ulokowali tam przedszkole dla dzieci pracowników Stoczni Jachtowej. W 1962 r. w budynku utworzono rodzinny dom dziecka, który działał tam do 2019 roku.