Olbrzymie siodełko? A może kołyska? Konstrukcja nowego dachu nad Teatrem Letnim szybko stała się jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście. Widzowie zasiądą pod nowym zadaszeniem najwcześniej w połowie przyszłego roku, choć wcześniej zapowiadano koniec prac na styczeń.
Stalową konstrukcję tworzy 2,5 tys. elementów o łącznej masie 400 ton. Rozpiętość dachu to 90 na 57 metrów, natomiast jego powierzchnia wynosi ponad 4200 m kw.
– Konstrukcja dachu została już wykonana. Aktualnie wykonywane są prace związane z montażem pokrycia dachu i instalacji pod zadaszeniem. Rozbudowywana jest również scena – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Nie tylko oryginalna architektura, ale też poprawa komfortu widzów
Na nowej widowni amfiteatru znajdzie się 2 700 miejsc, czyli zdecydowanie mniej niż przed przebudową (było ok. 3 800 miejsc). Zadaszenie ma zwiększyć komfort przebywających tam osób. Nie tylko zapewni schronienie przed deszczem, ale też szykowane są rozwiązania, które poprawią odbiór widowisk.
– Do dachu zamontowane będą elementy z materiału poprawiającego akustykę, natomiast jakiekolwiek próby, będą możliwe do zrealizowania dopiero po wykonaniu całości robót. Pod dachem będzie oświetlenie – mówi Piotr Zieliński.
Nowy termin – połowa przyszłego roku
Koncepcję przebudowy Teatru Letniego przygotowało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu, które zwyciężyło w 2015 r. w miejskim konkursie. Wykonawcą inwestycji o wartości 33,4 mln zł jest firma Adamietz. Zgodnie z umową prace budowlane miały być zrealizowane w terminie nie dłuższym niż 20 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do końca stycznia 2022 r. Okazuje się jednak, że przedłużą się o około pół roku.
– Termin zakończenia inwestycji z uwagi na rozszerzenie zakresu kontraktu o montaż scenotechniki to połowa przyszłego roku – wyjaśnia Piotr Zieliński.
Historia estrady w dzisiejszym Parku Kasprowicza sięga lat 30. XX wieku. Amfiteatr w obecnym kształcie powstał w 1974 r., według projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza. Jego najbardziej rozpoznawalnym elementem jest łuk nawiązujący swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena.
Fot. Łukasz Jaszczyk:
Komentarze
29