Szpital „Zdroje” otworzył Pracownię Rezonansu Magnetycznego, której sercem jest najnowocześniejszy sprzęt w regionie, a nawet kraju. W symbolicznej uroczystości wziął udział Jurek Owsiak, bowiem to właśnie od Fundacji WOŚP placówka otrzymała urządzenie. „Bardzo się cieszymy, że ten sprzęt trafił do tego miejsca. To ogromna inwestycja WOŚP” – mówił.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego jest nową w strukturach organizacyjnych szpitala „Zdroje”. Jej utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Urzędu Marszałkowskiego. Całość inwestycji kosztowała ponad 10 mln zł.

„Grajmy razem z Orkiestrą”

– Zachęcamy wszystkich w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, aby już 29 stycznia grać razem z Orkiestrą. Pamiętajmy, że ten sprzęt trafia później do nas, to na nim leczone są nie tylko nasze dzieci, ale i starsi. Dziękuję w imieniu pacjentów za dzisiejszy sprzęt oraz za ten, który otrzymaliśmy wcześniej – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W symbolicznym otwarciu nowej pracowni udział wzięli byli pacjenci szpitala „Zdroje”. Lilianna Urbańska jest najmniejszym wcześniakiem w historii szpitala „Zdroje”. O jej życie i zdrowie specjaliści walczyli z wykorzystaniem sprzętu darowanego przez Fundację WOŚP. Z Pełczyc przyjechał Igor Soliński, u którego neurochirurdzy przeprowadzili pierwsze w Polsce robotycznie asystowane wszczepienie elektrod stereo-EEG do mózgu. Tutaj także wykorzystali unikalną aparaturę przekazaną przez WOŚP.

Kolejny sprzęt od Fundacji WOŚP

Sercem pracowni jest nowoczesny aparat Siemens Magnetom Sola - 1,5 teslowe urządzenie. Rezonans. ma zredukowany hałas o 70 procent w porównaniu do tradycyjnych urządzeń. Z kolei tuba, do której wjeżdża pacjent, ma większą od standardowych średnicę, wynoszącą 70 cm. 

Dodajmy, że rezonans magnetyczny to już kolejny sprzęt od Fundacji WOŚP dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala „Zdroje”. W 2019 roku Orkiestra przekazała tu tomograf komputerowy i aparat RTG, a rok później – nowoczesny aparat do USG.

– To ogromna inwestycja WOŚP. Czujemy wielką odpowiedzialność, bo dysponujemy pieniędzmi społecznymi. To niezwykle ważne, bo wasze pieniądze wrzucane do skarbonek wracają do was. My nie kupujemy ceny, my kupujemy jakość – podkreślił Jurek Owsiak. – Potrafimy negocjować dobre ceny za najlepszy sprzęt. Jeśli kupujemy respiratory, to prawdziwe, mają gwarancję, serwis, części i działają. Są tańsze niż te kupione niedawno za publiczne pieniądze. 

Finansowe wsparcie urzędu marszałkowskiego

Otwarcie pracowni zostało wsparte finansowo również przez urząd marszałkowski. Dotacja w wysokości blisko 3 mln zł pozwoliła m.in. na rozbudowę istniejącego budynku, przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych w dotychczasowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki Obrazowej, modernizację sieci instalacji oraz budowę klatki Faradaya.

– Cicho pracujący sprzęt umożliwi badanie między innymi noworodków w trakcie snu – tłumaczyła lekarz kierująca Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala „Zdroje” Małgorzata Rutkowska. Jak dodał neurochirurg profesor Leszek Sagan, lekarze będą mogli także przeprowadzać „minimalnie inwazyjne laserowe usuwanie ognisk chorobowych położonych w głębokich strukturach mózgu”.