Raczej trzy dni bez jedzenia niż jeden bez herbaty – mówi chińskie przysłowie. Także w Polsce wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju. Niestety często nie zwracamy uwagi na jego jakość, a ta ma duże znaczenie dla walorów smakowych i zdrowotnych. Dlatego niniejszym rozpoczynamy cykl promujący picie herbat szlachetnych w Szczecinie i przedstawiamy pierwszą z nich, która nosi intrygującą nazwę Duch Puszczy.

Postaw na jakość


Kupując produkty spożywcze, kierujemy się często impulsem; piękne opakowanie czy idealnie wyeksponowana pozycja na półce sprawiają, że dany towar ląduje w naszym koszyku. Trochę więcej czasu poświęcamy właściwościom produktu, gdy nabywamy go za pośrednictwem Internetu. Jakie cechy sprawiają, że dany artykuł, którego nie możemy dotknąć, wydaje nam się atrakcyjny?
Na pewno duże znaczenie ma jego przydatność, a także działanie zdrowotne i nasze upodobania smakowe. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się tak zwana zdrowa żywność. Podobnie jest z herbatami – wybierając je, kierujemy się takimi przesłankami jak: wygląd, smak, właściwości i cena. Tu również istnieje swoista elita produktów – herbaty szlachetne, które, w odróżnieniu od tworzonych często z resztek herbat w torebkach, cechują się wysoką jakością.

Dla dorosłych i dla dzieci


Dziś przyjrzymy się nietypowemu napojowi szlachetnemu, łudząco podobnemu do herbaty, który nie powinien jednak być nią nazywany. Niestety, nauka i zwyczaj nie zawsze idą w parze, i tak, choć nazwa herbata odnosi się naparu z liści i pączków roślin z rodzaju kamelia, używa się jej także do określenia naparu sporządzanego z liści czerwonokrzewu. Herbata rooibos, bo o niej mowa, pochodzi z Afryki Południowej i znana jest z delikatnego miodowego smaku oraz licznych właściwości zdrowotnych.
Jakie działanie przypisywane jest herbacie rooibos? Otóż, ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, dlatego poleca się ją między innymi przy problemach żołądkowych oraz skórnych. Ponadto może być ona stosowana przez kobiety spodziewające się potomstwa, a także małe dzieci, gdyż nie zawiera kofeiny i jest źródłem wielu cennych dla zdrowia minerałów.

Niezwykły aromat i smak


Skład Herbaty Duch puszczy opiera się w większości na tej dobroczynnej afrykańskiej roślinie, zawdzięczając jej dominujący po zaparzeniu brązowy kolor i miodowy smak. Natomiast dodatek innych składników sprawia, że aromat unoszący się po otwarciu torebki tej herbaty jest unikalny, niezwykle mocny i przypominający orientalne perfumy. Nie znika on po zaparzeniu, lecz przyjmuje delikatniejszy odcień. Jego moc jest efektem połączenia słodkiej woni czerwonokrzewu z aromatem owoców leśnych, w którym dominuje poziomka oraz suszonych malin i płatków hibiskusa.
Chcąc cieszyć się tym zdrowym napojem, należy zalać łyżeczkę suszu wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza i zaparzać ją do 10 minut. Smak Ducha puszczy jest adekwatny do nazwy – przypomina piękną, a zarazem dziką puszczę, jest delikatny dzięki rooibosowi oraz podbity subtelną kwaśno-gorzką nutą wnoszoną przez dodatkowe składniki. Nazwa herbaty przywodzi na myśl znaną wielu pokoleniom Polaków powieść Duch Puszczy autorstwa Roberta Montgomerego Birda. Ten mroczny i pełen napięcia utwór opisywał historię zemsty tytułowego bohatera na jednym z plemion indiańskich w Kentucky, które zabiło jego rodzinę.

Dla ciała i zmysłów


Jeśli czytaliście tę książkę, zapewne przyjemne będzie odświeżenie lektury przy naparze herbaty o tej samej nazwie i równie egzotycznym posmaku. Natomiast jeśli nie lubicie opowieści z dreszczykiem i powieść ta jest Wam nieznana, spróbujcie herbaty Duch puszczy. Zero strachu plus dobry wpływ na zdrowie i zmysły – gwarantowane!


Ducha puszczy można nabyć w Sklepie Herbaty.wSzczecinie.pl