Odkrywanie uroków Doliny Dolnej Odry, wizyta w Wolnym Sadzie Społecznym, rozmowy z tymi, którzy wiedzą jak ekologicznie żyć. Marszałek Olgierd Geblewicz zaprasza mieszkańców Pomorza Zachodniego do udziału w Szczycie Ekologicznym. „Zależy nam na pokazaniu ciekawych inicjatyw ekologicznych, osób związanych z ekologią, społeczników, zwykłych mieszkańców regionu” – podkreśla.
Marszałek Olgierd Geblewicz wielokrotnie zaznaczał, że Pomorze Zachodnie jest zielonym regionem, a ekologia, troska o środowisko, budowanie proekologicznej świadomości społeczeństwa to jeden z priorytetów w działaniach samorządu województwa.
– Mamy zachwycającą przyrodę, piękne tereny do rekreacji i wypoczynku. O te naturalne skarby mamy obowiązek dbać. Nasz region jest też krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Źródła odnawialne, przede wszystkim farmy wiatrowe, wytwarzają równowartość 82 procent naszego rocznego zapotrzebowania – mówi.
Samorząd województwa chce również zachęcać samych mieszkańców regionu do ekologicznego stylu życia. Pomóc ma w tym konferencja - Szczyt Ekologiczny.
– Zależy nam na pokazaniu ciekawych inicjatyw ekologicznych, osób związanych z ekologią, społeczników, zwykłych mieszkańców Pomorza Zachodniego. Chcemy także promować lokalne przedsięwzięcia. Tylko wspólny wysiłek ma sens i realny wpływ na nasze życie. A Szczyt Ekologiczny ma inspirować do wdrażania śmiałych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii.
Do udziału zaproszeni zostali również ekologiczni aktywiści, którzy powiedzą i pokażą jak żyć w stylu eko i dbać o otoczenie. Wśród nich znajdą się m.in. założyciele Jadłodzielni czy Społeczni Strażnicy Przyrody.
– Wśród prelegentów są fundacje, stowarzyszenia i sami mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Na co dzień zajmują się oni zagadnieniami ekologicznymi, promują i realizują ekologiczne projekty. W trakcie rozmów opowiedzą i pokażą jak wcielają swoje pomysły w życie i zaszczepiają w społeczności ekologiczne idee – zapowiada marszałek Geblewicz.
Zaproszeni goście będą promować lokalne inicjatywy, popularyzować dobre praktyki i akcje ekologiczne. Uczestnicy Szczytu Ekologicznego posłuchają o lesie bioróżnorodności, odkryją uroki Doliny Dolnej Odry, odwiedzą Wolny Sad Społeczny. Poznają także ideę foodsharingu oraz sposoby na niemarnowanie żywności. Warto dodać, że gościem specjalnym będzie Jagna Niedzielska – blogerka kulinarna znana z promowania idei zero waste w gotowaniu.
Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja WWF. To jedna z największych na świecie organizacji, która działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest powstrzymanie szybko postępującej degradacji przyrody oraz budowanie przyszłości, w której ludzie żyją w zgodzie z naturą.
Szczyt Ekologiczny odbędzie się 3 październiku o godz. 12 w szczecińskim kompleksie Posejdon. Obowiązują zapisy on-line na stronie https://szczytekologiczny.pl/. Wydarzenie będzie też transmitowane na kanale @pomorzezachodnie.
Jedną z atrakcji Szczytu Ekologicznego będzie Recomat, czyli automat zwrotny na puszki i butelki. Kto skorzysta z tego urządzenia, będzie mógł liczyć na atrakcyjny upominek. By otrzymać ekologiczny gadżet, wystarczy wrzucić 10 zużytych opakowań po napojach (1 butelka lub puszka – 1 punkt) i skorzystać z aplikacji RecomApp.
3 października recomat zostanie zainstalowany na Bramie Portowej (Pesejdon Center), w miejscu planowanej ekologicznej konferencji, ale puszki i butelki można już do niego wrzucać – od 23 września automat stoi na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Recomat dostarczyła firma r3Polska, która wspiera organizację Szczytu Ekologicznego w Szczecinie.
Komentarze
0