Zaproszeni prelegenci opowiedzą, jak zakłada się ogrody społeczne, wyjaśnią czemu warto ratować stare urządzenia AGD, przybliżą idee less waste i zero waste, podyskutują o kwestiach związanych z recyklingiem, odnawialną energią czy zmianami klimatu. W hotelu Courtyard Marriott przy Bramie Portowej odbędzie się Szczyt Klimatyczny (12 września, g. 16-19). – Chcemy inspirować mieszkańców do jeszcze większego zaangażowania w ochronę środowiska – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz, współorganizator wydarzenia.

Udział w pokazach i prelekcjach jest bezpłatny. Już teraz można rezerwować miejsce. Wystarczy wypełnić formularz na: https://szczytekologiczny.pl/formularz-zapisy/. Zaplanowana jest też transmisja on-line.

„Chcemy pokazać najciekawsze eko-inicjatywy na Pomorzu Zachodnim”

Będzie to już 3. Szczyt Klimatyczny w Szczecinie. Poprzednie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu i nie inaczej powinno być również tym razem.

– Chcemy inspirować mieszkańców do jeszcze większego zaangażowania w ochronę środowiska. Chcemy pokazać najciekawsze eko-inicjatywy na Pomorzu Zachodnim. Chcemy promować dobre praktyki, edukować i dyskutować o wyzwaniach w obszarze ekologii. Tych globalnych, i tych lokalnych – podkreśla marszałek Geblewicz.

Program trzygodzinnego wydarzenia jest szczelnie wypełniony spotkaniami z inspirującymi osobami. Gościem specjalnym będzie Maja Popielarska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, popularyzatorka przyrody, która zaprosi do swojego „ekologicznego ogrodu”.

Opowiedzą o różnych aspektach ochrony środowiska

Poza nią wystąpią prelegenci wybrani spośród 27 organizacji i ekoliderów. Rekrutacja miała otwartą formułę, więc mógł zgłosić się każdy, kto działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Wyłoniono 9 osób i organizacji, które zaprezentują swoją działalność i przyświecające jej ideały:

– Justyna Zajchowska - Fundacja WWF Polska – opowie o "Morskich obszarach chronionych”;

– Marta Kukowska – Stena Recycling Polska – przedstawi założenia „Gospodarki o obiegu zamkniętym”;

– Joanna Plenzler – szczecińska geografka i polarniczka – wyjaśni „Czy klimat w Antarktyce też się ociepla?”;

– Robert Sokołowski, Julian Malicki, Nadia Berezowska – Fundacja Klub Młodego Ekologa – poradzą jak zakładać ogrody społeczne;

– Paweł Łastowski – North.pl – zachęci, by naprawiać, a nie wyrzucać;

– Beata Buc - Proste Miasta – opowie o oszczędzaniu wody;

– Barbara Markowska – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział Szczecin oraz Stowarzyszenie Przystań.Wartości – przedstawi „Projekty ekologiczne lokalnej społeczności”;

– Renata Żelazna, Monika Liberacka, Krzysztof Ostrowicki – Fundacja im. Stanisława Karłowskiego – opowiedzą jak dbają o żyzność gleby i ożywienie relacji społecznych;

– Monika Czajka i Paulina Domańska – Stowarzyszenie On-Eko – przybliży, jak w codziennym życiu stosować się do idei less waste.

Upominki dla uczestników Szczytu Ekologicznego

Uczestnicy Szczytu Ekologicznego wybiorą wśród zaprezentowanych eko-inicjatyw tę najciekawszą. Najaktywniejsi mogą liczyć na nagrody.

Podobnie zresztą jak wszyscy, którzy wrzucają butelki PET i puszki ALU do Recomatów - automatów służących do selektywnej zbiórki odpadów (jeden z nich stoi obok Morskiego Centrum Nauki). Wystarczy mieć 10 punktów, by podczas szczytu odebrać ekologiczne gadżety.

– Segregacja odpadów, oszczędzanie wody i energii, niemarnowanie żywności, dbałość o otoczenie – to zasady, którymi powinien kierować się każdy z nas - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Zmiany klimatu, kryzys energetyczny uświadamiają nam wszystkim, że troska o środowisko to nie moda, a konieczność! Budowanie postaw proekologicznych przynosi wiele pozytywnych efektów. Widać dużą aktywność lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych. Ekologiczne idee są też coraz ważniejsze dla firm i instytucji.

Szczyt Ekologiczny organizowany jest w ramach projektu pn. „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

https://szczytekologiczny.pl/formularz-zapisy/