Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 54 (ProMedia)
al. Wojska Polskiego 2 / Szczecin
Od: sobota, 8 czerwca 2019, 12:00
Do: sobota, 8 czerwca 2019, 14:00
Za ile?
darmowe
W sobotę, 8 czerwca, w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się dziewiąte już, Szczecińskie Spotkanie z Azją.

 

Tradycyjne czy nowoczesne metody leczenia? Kolejki do specjalistów? Ubezpieczenia zdrowotne czy odpłatne świadczenia? Zapraszamy na prelekcję o funkcjonowaniu systemu służby zdrowia oraz azjatyckiej tradycyjnej sztuce leczniczej.

Omówimy funkcjonowanie służby zdrowia w poniższych krajach:

Chiny. W dziesięciolatce „Zdrowe Chiny 2030” przeciętny wiek statystycznego Chińczyka wyniesie 79 lat, przemysł medyczny znacznie się powiększy, a kondycja zdrowotna obywateli będzie się ciągle poprawiać!

Indie. Zmęczony polską służbą zdrowia? Zapomnij o długich kolejkach do lekarza specjalisty! Witamy w Indiach! Wymuszenia, żądania, haracze. Jesteś biedny? Umierasz! Jeśli nie masz czym zapłacić za leczenie, zawsze możesz użyczyć swoje ciało na eksperymenty medyczne.

Japonia - w państwie, gdzie mieszkańcy osiągają najdłuższą długość życia na świecie, służba zdrowia musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Mimo to jakość opieki zdrowotnej w Japonii stoi na najwyższym poziomie. Jednak czy we wszystkich dziedzinach medycyny? I czy dostęp do leczenia mają wszyscy obywatele?

Filipiny - kraj, w którym do tej pory 80% obywateli musiało płacić za leczenie, czeka rewolucja. W tym roku rząd przegłosował ustawę o narodowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jak zmieni się sytuacja w filipińskich szpitalach?

Tajlandia. Centrum Bangkoku. Piękny nowoczesny budynek ze złoceniami niczym w pięciogwiazdkowym hotelu. Fontanna witająca gości, eleganckie kawiarnie, a wokół egzotyczne rośliny i personel medyczny w białych kitlach. Witamy w tajlandzkim szpitalu!

Turcja. Tylko w pierwszej połowie 2018 r. tureckie szpitale odwiedziło 178 tys. „turystów zdrowotnych”. Są to nie tylko uchodźcy, lecz również obywatele krajów Unii Europejskiej. Skąd taki pęd do leczenia się nad Bosforem?

PRELEGENCI:

Dorota Sędłak – absolwentka promocji zdrowia na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada kilkuletni staż pracy na różnych stanowiskach w służbie zdrowia, obecnie sekretarka medyczna w Szpitalu Wojewódzkim w Zdunowie.

Kamila Walczakiewicz - lekarz, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, aktualnie pracuje w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu w Greifswaldzie, gdzie współpracuje m.in. z lekarzami z Egiptu, Syrii, Rosji czy Filipin.

Grzegorz Tyliszczak - absolwent stosunków międzynarodowych i ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Zainteresowany przemianami społeczno-gospodarczymi i kulturalnymi w krajach azjatyckich po II Wojnie Światowej.